Почався перший судовий процес щодо воєнних злочинів окупантів. 21-річного росіянина Вадима Шишимаріна звинувачують у вбивстві цивільного громадянина України на Сумщині. Цей судовий процес проводить колегія Солом′янського районного суду Києва. 13 травня відбулося перше засідання, наступне слухання призначене на 18 травня. Про перебіг суду розповів в ефірі Українського радіо прокурор офісу Генеральної прокуратури України Андрій Синюк.

Як військовополонений стає воєнним злочинцем

Прокурор розповів, що коли військовий потрапляє у полон, він вважається військовополоненим.

"Водночас з того моменту, коли встановлюється причетність до злочинів на території України та відбувається повідомлення про підозру, ця особа стає підозрюваною у вчиненні кримінального правопорушення і на неї поширюється дія Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України", — зазначив він.

Як полонений стає воєнним злочинцем: прокурор розповів про перший суд над військовим РФ

Від цього моменту на нього поширюється дія міжнародних норм, зазначив Андрій Синюк.

"Водночас він перестає бути комбатантом, а стає підозрюваним у кримінальному провадженні та користується і повинен виконувати обов'язки, які ставить закон перед підозрюваним у вчиненні злочину на території України", — зауважив прокурор.

За його словами, росіянину інкримінують вбивство і порушення законів війни.

"Його дії інкримінуються за ч. 2 ст. 428 Кримінального кодексу України як порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, у поєднані з умисним вбивством", — пояснив Андрій Синюк.

При цьому безпосередньо Шишимарін порушив додатковий протокол до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, що забороняє і не допускає вбивств мирного населення під час збройного конфлікту.

"Шишимарін обвинувачується у тому, що, будучи командиром відділення Кантемирівської танкової дивізії 24 лютого 2022 року у складі Збройних Сил Російської Федерації незаконно вторгся на територію України та 28 лютого пострілом у голову з автомата Калашникова на території Сумської області вбив беззбройного мирного мешканця, який йому нічим не загрожував", — розповів прокурор.

Він додав, що цей злочин Шишимарін вчинив, поспіхом залишаючи територію України на викраденому цивільному автомобілі, оскільки за перші три дні війни його підрозділ був майже повністю знищений Збройними силами України.

"Їм декілька разів необхідно було перегруповуватися. У підсумку повністю їхню техніку було знищено. Вони вже дійшли до того, що відібрали у місцевого мешканця транспортний засіб та на ньому намагалися втекти в бік українсько-російського кордону і його перетнути", — зауважив Синюк.

За його словами, після цього вбивства деякий час підозрюваний ще переховувався разом зі своїми товаришами по службі, однак зрештою вони вирішили здатися місцевим мешканцям.

Шишимарін не був зобов'язаний виконувати наказ

Як наголосив прокурор, військовослужбовці не зобов’язані виконувати відверто злочинні накази.

"Важливо розуміти два аспекти. Перший аспект стосується абсолютно всіх кримінальних проваджень. Ніхто, зокрема і військовослужбовець чи державний службовець, чи інша особа не зобов’язаний виконувати явно злочинний наказ", — підкреслив Андрій Синюк.

За його словами, у конкретному випадку Шишимарін також не був зобов'язаний виконувати явно злочинний наказ.

"Стріляти в цивільну особу, яка йде вулицею, веде велосипед, у якої явно немає зброї і яка не проявляє ніяких активних дій, ніякого активного інтересу до того, що вони пересуваються однією вулицею з автомобілем — це є явний злочин", — зауважив прокурор.

Окрім того, людина, яка перебувала із Шишимаріним в автомобілі та нібито віддала йому наказ, не була безпосереднім його командиром.

"Це була особа, вища за званням від Шишимаріна, але із іншого підрозділу ЗС РФ. Тобто Шишимарін не був зобов'язаний виконувати будь-який його наказ, а ця особа не мала права віддавати наказ Шишимаріну, оскільки вони були з абсолютно різних підрозділів", — підкреслив Андрій Синюк.

Відтак підозрюваний у вбивстві росіянин та його нібито командир опинились разом випадково.

"Скажімо так, доля їх звела, бо обидва їхні підрозділи були розбиті Збройними силами України. Потім вони вже з'єдналися в один підрозділ з усією своєю технікою, потім їх знову розбили, і вони спільно намагалися покинути територію України. Тільки це звело їх разом. Але не те, що один був підпорядкований іншому", — додав прокурор.

Як збирають докази воєнного злочину

Як розповів Андрій Синюк, у цьому конкретному випадку розкрити всі докази немає можливості, бо кримінальне провадження ще не розглянуте і перебуває на початковій стадії розгляду судом.

"Водночас у конкретному кримінальному провадженні були очевидці, які безпосередньо впізнали Шишимаріна, бачили, як він здійснював постріл, пересуваючись у тому автомобілі, який вони викрали", — зазначив він.

Також є інший свідок, який бачив автомобіль буквально за кілька секунд після пострілу, а також бачив, що із вікна автомобіля стирчить ствол автомата, з якого йде дим безпосередньо після пострілу.

"Є інша особа, яка говорила по мобільному телефону із жертвою цього злочину. Ця особа теж чула постріли і після цього пострілу обірвався зв'язок", — додав Синюк.

Також є висновки судово-медичної експертизи, які вказують, що людина загинула внаслідок вогнепального поранення, спричиненого цією зброєю.

"Доказів більш як достатньо. Скажу більше, навіть одна із осіб, які перебували в цьому автомобілі теж надає покази", — зауважив прокурор.

Про гуманне ставлення до полонених і слідство

За словами прокурора, гуманне ставлення до полонених і ведення слідства не суперечать одне одному.

"Україна є стороною багатьох міжнародних договорів і конвенцій. Шишимарін був забезпечений безкоштовним адвокатом, документи, які йому вручають, перекладені російською мовою", — пояснив Андрій Синюка.

За його словами, на судовому засіданні 13 травня було багато журналістів, зокрема і з міжнародних телеканалів і видань.

"Я думаю, якби був хоча б один факт неналежного чи незаконного поводження або ж порушення прав Шишимаріна, він міг би про це розповісти під час судового засідання", — зазначив прокурор.

Він додав, що засідання 18 травня розпочнеться із оголошення прокурором обвинувального акту у цьому кримінальному провадженні.

"Буде з'ясована позиція самого обвинуваченого Шишимаріна, наскільки він визнає ці обставини, викладені в обвинувальному акті", — підсумував Андрій Синюка.

Що відомо У Солом’янському районному суді Києва 13 травня 2022 року відбулося підготовче засідання у справі проти 21-річного російського сержанта Вадима Шишимаріна. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством. Росіянину загрожує від 10 до 15 років позбавлення волі, або довічне ув’язнення. 11 травня Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що командир відділення в/ч 32010 "4 танкова Кантемирівська дивізія Московської області" Вадим Шишимарін стане першим російським військовим, який постане перед судом за вбивство цивільного на Сумщині. Слідство встановило, що цей 21-річний російський військовий 28 лютого 2022 року вбив беззбройного мешканця смт Чупахівка Сумської області, який вів узбіччям дороги велосипед. Перед цим колону, в якій був сержант Шишимарін, розбили ЗСУ. Втікаючи, він із ще 4 товаришами по службі обстріляли з автоматів приватний автомобіль та заволоділи ним. На вкраденій машині з пробитими ними ж колесами вони заїхали в село. Дорогою побачили чоловіка, який повертався додому і говорив телефоном. Один із військових наказав сержанту вбити цивільного, щоб він не повідомив про них українським захисникам. Той здійснив декілька прицільних пострілів через відкрите вікно автомобіля з автомата Калашникова у голову 62-річного потерпілого. Чоловік помер на місці всього в кількох десятках метрів від свого будинку. Четвертого травня Служба безпеки розповсюдила відео, у якому полонений російський військовий розповідає, як вбив українця. З його слів, колона техніки РФ рухалася до міста Суми "для залякування українського народу". Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 79. Текстовий онлайн

Ми різні – відмінності російських та українських соцмереж

"Коли Україна переможе, Росія буде ослаблена" — інтерв’ю з заступницею помічника держсекретаря США

"Ще з 2014 року ясно, що Росія розуміє тільки грубу силу" — інтерв’ю з головою представництва ЄС в Україні

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело