У Кропивницькому показали старовинні вишиті сорочки, знайдені під час експедицій Кіровоградською областю. Колекцію зібрали учасники проєкту "Баба Єлька". Протягом трьох років вони їздять селами та містами області: збирають старовинні пісні, вишиванки, предмети побуту та рецепти. Найстарішій вишиванці з колекції – понад сто років. Презентувати сорочки вирішили в День вишиванки.

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято. Дата проведення — щороку в третій четвер травня. Свято не державне, до нього може долучитися кожен охочий, одягнувши вишиванку. Ідею у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету Леся Воронюк.

Понад сторічна сорочка – перлина колекції – каже збирачка вишиванок Інна Тільнова. Знайшли її в школі села Димине Кропивницького району.

"Вона з домотканого полотна, додільна, сорочка, ймовірно, весільна – про це свідчить її багатий орнамент. Хрестик червоно-чорний, притаманний Кіровоградській області, але він дуже багатий. Як вони без різних засобів, без електрики, без надтоненьких голочок могли створювати таку красу? Це геометрія, це математика, це орнаментика дуже чітка, і я захоплююся власними предками, які могли зробити це руками".

У колекції – сорок українських вишитих сорочок . Половина з них з Кіровоградської області.

Інна Тільнова вважає, під час війни варто влаштовувати такі виставки: "Показувати свою традицію, боротися на культурному фронті, і на інформаційному, підсилювати наших воїнів енергетично".

Одна з сорочок з’явилась в колекції два дні тому – вона з Полтавщини. Її виготовили у позаминулому столітті, розповіла Інна Тільнова: "Вона з домотканого полотна, додільна, і в неї фантастично красивий низ – підтичка, дуже красивий орнамент".

Вишиванку подарував кропивничанин Дмитро Васильєв. "Ми перебирали у шафах у бабуні, – розповів він, – і от знайшлась ця сорочка. Ткала, шила і вишивала мати моєї прабабусі, тобто моя прапрабабуся, яка жила на Полтавщині в селі Хитці".

Учасники проекту "Баба Єлька" планують видати книгу про традиційну вишивку регіону. "Сьогодні сорочка вишита – це дуже важлива риса українця, це те, коли тікають і намагаються зберегтися від війни, це те в чому вмирають", – говорить Інна Тільнова.

Читайте також

Традиційні страви Кіровоградської області, рецепти зі зереженням місцевої говірки, QR-коди, відсканувавши які можна почути голоси господинь – все це є у книжці "Смачна Кропивниччина". Три рецепти – салату, гарячої страви та десерту – від кухаря Василя Дерев'янко.

Джерело