Минулий тиждень не приніс змін на готівковому валютному ринку: продовжилося нудне малопомітне коливання курсу, відсутність готівкової валюти у багатьох банках та обмінних пунктах. Але фінансові аналітики попереджають про недалекі майбутні зміни і можливі неприємності для гривні.

Затишшя перед бурею: долар поки що “здувається”, але можливий стрибок курсу

Чого очікувати на стику червня та липня, чи варто зараз запасатися валютою.

Наші експерти:член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко та керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин.

Що відбувається на ринку
Головна новина минулого тижня – вперше з початку війни готівковий долар став дешевшим у банках та пунктах обміну валют (ПОВ), ніж на чорному ринку. Йдеться про продаж, так як у купівлі валюта у міняв завжди була дорожчою, і ця тенденція збереглася.

У банках та ПОВ середній курс долара розпочав тиждень з 35,60 грн/долар у продажу та 34,80 грн/долар у купівлі та закінчив на 35,50 та 34,75 відповідно. У середині тижня було навіть 35,30 та 34,30. Але там де дешево – валюти у продажу не було і навпаки. Реальний курс, за яким у банках була валюта на продаж, був майже на гривню вищим: 36,40-36,50 грн/долар.

На нелегальному ринку, за інформацією сервісу “міняйло” (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізосібами, валюта була, причому часом недорого: з понеділка по четвер курс продажу просів з 35,50 до 35,33 грн/долар за майже повної відсутності попиту: купівля по 35,25. Тобто спред або різниця між курсами купівлі та продажу виявився лише 8 (вісім!) копійок. Але в суботу міняли надолужили втрачене: продаж злетів до 35,50, а покупка впала до 35,05, тобто спред збільшився до 45 копійок на кожному доларі. У неділю курс ще підріс – до 35,60 у продажу та 35,40 у купівлі.

Нагадаємо: ще місяць тому міняли продавали долар по 38,30 грн або на 2,7 грн дорожче.

Чого очікувати наступного тижня

Усі експерти кажуть, що зміцнення гривні припиниться. На стику червня та липня вони чекають на тиждень стабільності курсу з невеликими коливаннями вгору-вниз у межах 20-30 коп./долар.

“Нацбанк витрачає валютні резерви, продаючи долар по 29,25 грн для закупівлі критичного імпорту (паливо, озброєння, запчастини), – аналізує для Realist.online Олег Пендзін. – При цьому НБУ у великих обсягах продовжує друкувати гривню, розганяючи інфляцію. За минулий тиждень на ринок випущено ще 35 млрд грн, а всього з початку війни надруковано 225 млрд грн. ще мінімум тиждень збережеться стабільність курсу”.

З ним погоджується Олександр Охріменко, який додав, що ринок за минулі три тижні відпрацював підвищення облікової ставки Нацбанком (відсоток, під який він позичає гроші комбанкам) з 10% до 25%. За його словами, нинішній курс є збалансованим та всіх влаштовує.

“Змінити ситуацію можуть лише події на фронті: негативні призведуть до подорожчання долара, позитивні – до зміцнення гривні. Прогнозувати їхній розвиток – прерогатива військових експертів, але ми віримо у Збройні сили України”, – наголосив Realist.online Олександр Охріменко.

При цьому експерти скептично сприйняли інформацію про те, що Нацбанк нібито готується скасувати фіксований курс долара. На їхню думку, такі прогнози лише “розгойдують човен” на користь фінансових спекулянтів.

“Голова НБУ Кирило Шевченко неодноразово заявляв: поки йде війна, курс долара залишиться незмінним. І це правильно, тому що вільний ринок валюти призведе до відтоку капіталу та неконтрольованої інфляції”, – аргументував Realist.online Олег Пендзін.

Андрій Шевчишин зазначив для Realist.online, що з військових облігацій процентна ставка, всупереч очікуванням, не збільшилася і не перевищує 11,5%. Тобто заробити на високих відсотках не вдасться. По суті, купівля нині військових облігацій – це добровільна допомога Збройним силам України.

За даними Мінфіну, 21 червня на черговому аукціоні реалізовано військових облігацій на 7,8 млрд. грн. У міністерстві також пояснили, чому не підвищуватимуть відсоток прибутковості за підвищення облікової ставки Нацбанком до 25%.

“Військові облігації – це інструмент підтримки країни, а не максимізація інвестиційного прибутку”, – йдеться у повідомленні.

Продавати чи купувати валюту
Думки експертів різняться.

Олександр Охріменко оптимістично стверджує, що до кінця літа є можливість заробити на гривневих депозитах терміном на 3 місяці за процентною ставкою близько 20%. І лише після цього варто замислюватись про переведення заощаджень у тверду валюту.

Олег Пендзін та Андрій Шевчишин кажуть, що в умовах очікування затяжної війни долар є кращим для інвестування не лише у довгостроковій перспективі – 8-12 місяців, а й у середньостроковій – до кінця 2022 року.

Андрій Шевчишин пояснив, що девальваційні очікування в Україні зберігаються.

Джерело