Приблизно 70% комунальних закладів Матеївецької територіальної громади на Прикарпатті перейшли на альтернативні системи опалення – електричні й твердопаливні котли. Комунальники зрізають сухостій й аварійні дерева, якими опалюватимуть взимку. Заготовляють дрова для своїх домівок і місцеві мешканці. 

У Матеївецькій ТГ на Прикарпатті 70% комунальних закладів перейшли на альтернативні системи опалення

Житель Дебеславців Матеївецької громади Петро Колісник готує дрова на зиму. Їх закупив у 2021 році. За машину дров чоловік заплатив 8 тис. грн. Петро цьогоріч планує обігрівати дім твердопаливним котлом. На таку ж систему опалення, каже, переходить більшість його односельців, йдеться у репортажі Суспільного.

У Матеївецькій ТГ на Прикарпатті 70% комунальних закладів перейшли на альтернативні системи опалення

“Вже підготувалися трохи й ще будемо готуватися. Трішки дорого зараз, але мусимо виживати. Більшість людей перейшли на твердопаливні котли. Багато односельців зараз ставлять печі, каміни, аби палити, бо газ — не дуже калорійний і великі витрати. А ще хто знає, як буде з газом”, — пояснює Петро Колісник.

Комунальники готують дрова і для Дебеславцівської гімназії. Працівник підприємства “Господарник” Назарій Мартинюк поблизу навчального закладу зрубав аварійні граби.

У Матеївецькій ТГ на Прикарпатті 70% комунальних закладів перейшли на альтернативні системи опалення

“Були дуже великі, старі, аварійні. Біля школи не добре, коли такі дерева ростуть. Ми їх зрубали, поріжемо, поколемо і буде для опалення школи”, — каже Назарій Мартинюк.

У Дебеславцівській гімназії цьогоріч вперше опалюватимуть твердопаливним котлом. Раніше користувалися газовим, розповідає директорка закладу Марія Чобанюк.

“Змайстрували цю котельню, встановили необхідне обладнання. Потрібно трішки ще утеплити й будемо пробувати. Звичайно, що треба спочатку спробувати, але я думаю, що все вдасться і цей котел нагріє нашу школу”, — переконана Марія Чобанюк.

У Матеївецькій гімназії — філії Замулинецького ліцею — твердопаливним котлом користуються п’ять років. Він забезпечує вищий температурний режим у школі, ніж чотири газові, якими оплювали ліцей раніше, каже завідувачка філії Марія Корбутяк.

У Матеївецькій ТГ на Прикарпатті 70% комунальних закладів перейшли на альтернативні системи опалення

“З часу створення котельні на твердому паливі стало набагато зручніше, комфортніше, бо класні приміщення, коридори у гімназії — набагато тепліші. Температурний режим — значно вищий від опалення газовим котлом. Порівняти було з чим, бо, коли прийшла у навчальний заклад, застала ще газові котли, і було набагато холодніше”, — каже завідувачка гімназії Марія Корбутяк.

Альтернативними системами опалення у Матеївецькій громаді обігрівають 90% закладів освіти. Сім з них опалюють твердопаливними котлами, два — електричними, каже завідувачка відділу освіти, молоді, спорту і культури громади Світлана Головань.

“Лише один заклад у нас опалюється природним газом. Але, якби сталися якісь непередбачувані обставини, то розв’язання цієї проблеми ми вже також обдумали й обговорили. У нас є шкільний автобус. До найближчого навчального закладу будемо підвозити дітей”, — каже Світлана Головань.

Переходити на електричні та твердопаливні котли у Матеївецькій громаді почали у 2018 році. Здебільшого робили це за гроші з місцевого бюджету. За словами голови громади Любомира Веселовського, зараз на альтернативних джерелах опалення – 70% закладів комунальної власності.

Комунальники Матеївецької громади вже заготовили 180 кубів дров. На опалювальний сезон потрібно приблизно 900, каже заступник голови Володимир Багайлюк.

“Ми зрізаємо аварійні дерева на території Матеївецької громади й використовуємо їх для опалення шкіл. На цьому етапі витратили 95 тис. грн на заготівлю цих дров — на перевезення, оплату праці”, — розповідає Володимир Багайлюк.

Зі слів голови громади Любомира Веселовського, зараз комунальне підприємство “Господарник” продовжує заготовляти дрова, решту закуповуватимуть на підприємствах, які виграли тендери.

Джерело