Заклад вдруге повністю відновив свою роботу на новому місці. Колектив музею виїхав з окупації до Львова і нині тут проводить дослідницьку роботу й активно співпрацює зі своїми колегами із західної країни.

Парашут зі збитого весною під Ізюмом російського літака СУ-25 нині серед "свіжих" експонатів Луганського обласного краєзнавчого музею. Його здобула директорка закладу Олеся Мілованова прямо з місця події під час власної евакуації з окупованого Старобільська Луганської області.

"Пілота затримали. Це було на початку квітня. За цей час він вже встиг зробити 20 бойових вильотів. Навіть важко уявити скільки це смертей та руйнувань принесло українцям", – розказала очільниця музею.

Луганський обласний краєзнавчий музей нині базується у Львові

Той парашут пані Олеся побачила з автівки, коли її рятували військові. Жінка розповідає, що до переїзду свій колектив готувала завчасно. Експонати зібрали, домовилися зі львівськими колегами про їхню евакуацію ще до 24 лютого, але події розвивалися надто стрімко і здійснити заплановане вчасно не вдалося. У Луганщину заїхали ворожі танки й місто окупували російські війська.

Олеся Мілованова виїжджати не поспішала. Було багато роботи. Експонати Луганського краєзнавчого музею містили відомості про українських захисників АТО/ООС Луганщини. Матеріали потрібно було сховати.

Разом зі львівськими колегами музейники свого часу провели дослідницьку експедицію Луганщиною. Розробили художнє рішення експериментальної експозиції "Війна, що триває". Там були усні історії свідків, переселенців, полонених, військових, а також списки загиблих героїв.

"Ми не могли залишити цю інформацію ворогу, бо там лишаються родини тих захисників. А ми вже бачили наслідки окупації на звільнених нині територіях – це жах!"

Луганський обласний краєзнавчий музей вже вдруге відновив свою роботу. У 2015 році він продовжив свою діяльність в одному зі своїх філіалів у Старобільську. У 2022 – у Львові.

"До нас приїхали наші колеги з Луганщини. Зараз ми спільно працюємо над "Колекцією перемоги", збираємо артефакти з передової. Тепер в нашому музеї можна побачити історію війни, яка розпочалася в період Другої світової війни – того терору комуністичного та нацистського і сучасних подій в Україні", – розповідає директорка Львівського меморіального музею тоталітарних режимів "Територія терору" Ольга Гончар.

Колектив Луганського обласного краєзнавчого музею нині також перемістився до міста Лева. Це десять співробітників. Заклад вже офіційно перереєструвався на вільній території й повноцінно відновив роботу.

Що відомо Луганський обласний краєзнавчий музей було засновано у Луганську у січні 1920 року. У ньому зберігається понад 180 тисяч одиниць (оригінали) — це пам'ятки археології, етнографії, зібрання нумізматики, світлини, документи, твори мистецтва й побутові речі.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Джерело