В останні місяці окупанти заборонили привозити в місто гуманітарну допомогу з ліками та їжею

70 років Новій Каховці – ювілей, який вкрала росія. Жителі міста відзначили цей день у Києві. Нова Каховка окупована від першого дня повномасштабної війни, більше 70% людей виїхали на підконтрольну уряду територію. І вперше, за пів року, земляки зустрілися у столиці, щоб відзначити ювілей рідного міста. Журналіст "5 каналу" Віталій Залевський бачив більше.

Ювілей, який вкрала росія: Новій Каховці 70 років – День міста відзначили у Києві (Відео)

"Я вранці виходила з дому і знала, що зараз можуть взяти на підвал. Я одягалася тепло!" – мешканка Нової Каховки Тетяна Сергіївна згадує, як щодня готувалася до російського полону. 

Жінка працювала директоркою ліцею у Новій Каховці. З першого дня повномасштабної війни колектив перейшов на дистанційне навчання з українськими предметами. Але на Херсонщині окупанти почали змушувати вчителів викладати за програмою росії. Тоді Тетяна зрозуміла, що час виїжджати.

"Я от виїхала і вже через якийсь час директора 10 школи забрали. І він два тижні пробув на підвалі", – каже директорка академічного ліцею "Спектр" Тетяна Долецька.

Практично весь колектив ліцею виїхав з окупації і тепер працює онлайн. На блокпостах люди часто чекали по кілька днів через фільтрацію. Найдовше перевіряли чоловіків.

"Чоловіка дуже допитували, чому ми виїжджаємо. Він казав, що на роботу. Про його роботу навіть намагалися дізнатися, чи дійсно він там працює", – розповідає переселенка з Нової Каховки Олександра.

Пенсіонерка Лідія Григорівна вже не вірила, що зможе виїхати з Нової Каховки. Спочатку їй не знайшли місця в автівці для евакуації. Друга спроба теж невдала, через обстріли Антонівського мосту. І лише з третього разу жінці все ж вдалося вибратися.

"Полегшення відчуваю. Що ми не під автоматами ходимо. Не можу говорити", – каже Лідія Григорівна.

Більшість людей виїхали з окупованого міста. Але ті, хто там залишився – щодня ризикують своїм життям.

"Ти живеш в атмосфері постійного страху. В любу хвилину, секунду до тебе підійдуть на вулицю та заберуть, не предявивши ніяких претензій. До тебе прийдуть додому. Можуть постукати, а можуть двері зламати", – каже міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко.

У перші місяці російської окупації волонтери могли привозити в місто гуманітарну допомогу з ліками та їжею. Але тепер на блокпостах її або відбирають, або не пропускають.

Вперше, за весь час окупації, жителі Нової Каховки зібралися разом, аби відзначити 70 років від дня заснування рідного міста. Вони раді знову зустріти знайомих та друзів, але мріють, що вже наступного року день міста святкуватимуть на центральній площі визволеної Нової Каховки.

Віталій Залевський, Микола Чеботарьов, "5 канал"

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело