Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара постійно потерпає від обстрілів російськими військовими, бо розташована на березі Дніпра. Як виглядає книгозбірня заразі, чи вдалося зберегти її майно і фонди – дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Провідний інженер з охорони праці Ігор Зеленюк щодня приходить до бібліотеки, щоб закрити вікна плівкою або панелями після чергових обстрілів. Залатати їх вдалося майже всюди, зараз роботи ведуться на останньому — четвертому поверсі.

"Як закриємо вікна на четвертому поверсі, підемо по другому колу. Тому що нещодавно знову влучили, місцями листи повиривало та повибивало. Будемо знову їх накручувати", — каже чоловік.

Окупація, зрадники, постійні обстріли: що вдалось зберегти з фондів обласної бібліотеки у Херсоні

У великі читальній залі та відділах обласної книгозбірні пусто, розбиті меблі, немає техніки та видань з фондів бібліотеки.

За словами Ігоря Зеленюка, все, що залишилось після окупантів, знесли до підвалу. Що саме вкрали буде відомо вже, коли проведуть інвентаризацію.

Зараз провести інвентаризацію в бібліотеці неможливо через постійні обстріли. А ще — це небезпечно для життя працівників, яких в місті лишилося 15, каже директорка книгозбірні Надія Коротун. Тому зараз ведеться робота з упорядкування та збереження бібліотечного фонду та майна.

"Найбільше постраждали вікна, майже 100 квадратних метрів та опалювальна система.Через несвоєчасні роботи по перевірці вибухонебезпечних матеріалів в бібліотеці поступила волога, пішли дощі і почала сипатися стеля. Ми закрили фонди плівкою, а також закрили паркетну підлогу, бо також почала підійматися", — розказала директорка бібліотеки.

Бібліотека майже законсервована, говорить Надія Коротун. Працівники приходять для того, щоб остаточно закоркувати фонди. Наскільки вони є розграбованими, зараз важко сказати. Відомо, що точно відсутні прижиттєві видання Тараса Шевченка, які були родзинкою фондів, та ще деякі дореволюційні видання. Але дещо цінне та рідкісне, працівникам бібліотеки, які працювали при окупаційній владі, вдалося заховати.

"На щастя, вдалося заховати атлас світу якому майже 300 років та раритетне видання "Майстер і Маргарита", — говорить Надія Коротун.

Директорка бібліотеки говорить, що співпрацювати з окупаційною владою погодилися троє бібліотекарів. А також, на чолі з головним інженером, сторожа, слюсарі та електрики. Загалом погодились на співпрацю 17 людей. Вони зараз звільнені за власним бажанням. Інші 150 працівників — продовжують працювати.

Процес інвентаризації в обласній книгозбірні розпочнеться після визволення лівого берега. Зараз він триває у двох херсонських бібліотеках – дитячій імені Дніпрової Чайки та юнацькій імені Бориса Лавреньова.

Що відомо У будівлі Херсонської обласної бібліотеки ім. Олеся Гончара від вибухової хвилі вибиті вікна. Військові РФ ймовірно цілили у найвищий в області флагшток, розташований поруч, розповів Суспільному виконувач обов'язків інженера. Це сталося 19 листопада, близько 11-ї години. Плануючи відступ з Херсона, російські війська вивозили не тільки техніку, а й культурні цінності. 12 листопада Херсонська міська рада у Telegram повідомила, що окупанти пограбували Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олеся Гончара, зокрема вивезли дореволюційні видання. Після розмінування обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Олеся Гончара законсервують. Читайте також

Попри постійні обстріли військовими РФ, Херсонська обласна дитяча лікарня приймає пацієнтів як до війни

337 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Джерело