Пів тисячі жителів села Ватутіне, що на Харківщині, заповнили опитувальники щодо того, аби змінити назву села — нові варіанти люди пропонували самостійно.

Чи всі погоджуються із перейменуванням — читайте в матеріалі Суспільне Харків.

Процес перейменування Ватутіного розпочався влітку 2022 року. Село розташоване за 40 кілометрів від Харкова. В ньому живе майже дві тисячі людей, є два садочки та гімназія.

Декомунізація Харківщини: що говорять місцеві жителі про перейменування Ватутіного

Ватутіне з'явилось на мапі за радянських часів — першу офіційну назву отримало на честь радянського генерала Ватутіна.

— Я, наприклад, дуже ставлюся до цього скептично. У мене дід загинув під час війни у Латвії. Я тепер не маю можливості поїхати туди на могилу. Це наша історія, від неї нікуди не дітися.

— Що ви знаєте про самого генерала Ватутіна?

— Особисто я нічого не знаю про нього, — говорить жителька села Галина.

На думку Галини, порушувати питання щодо перейменування варто після закінчення війни.

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну у громаді вирішили позбутися імені генерала, який брав участь у встановленні радянської влади в Україні. Літери та барельєф генерала зі стели у центрі Ватутіного демонтували у грудні, розповідає староста Владислав Фадєєв.

"Зараз я вважаю, що треба позбуватися всього прорадянського, проросійського. Я навіть не знаю, скільки потрібно жертв, щоб люди усвідомили, що їм потрібні ці зміни"

Нові варіанти пропонували самі жителі села. Для цього їм роздали опитувальники. Проте 60% тих, хто взяв участь в опитуванні, були за те, аби залишити стару назву, каже староста.

"60% запропонували Ватутіне. Це більшість. І з цією думкою варто ( рахуватися — ред.). Можливо, треба допрацювати, донести якусь інформацію", — говорить Фадєєв.

"Якби було ще голосування після цього, тоді б ми знали чітку картину — хто за що ( голосував — ред.) і як. Зараз ми можемо казати тільки про опитування. Але я думаю, це як екзит-пол, і воно приблизно відповідає дійсності", — каже староста.

Найбільш популярні варіанти, які запропонували жителі, направили на розгляд топонімічної комісії — як нову назву села визначили Залужне: село Ватутіне розташоване "за лугом".

Житель села Андрій Німкович вважає, що час для перейменування настав саме зараз.

"Саме зараз на часі перейменовувати. Саме зараз змінювати. Саме зараз культурно, історично розвиватися. Я за перейменування — будь-яке перейменування села. Тому що, власне, Ватутіне — це антиукраїнське. Не те що там радянське, а антиукраїнська назва. Тому однозначно його треба перейменовувати на будь-яке", — говорить Андрій.

Звернення депутатів Нововодолазької селищної ради щодо зміни назви Ватутіного тепер має підтримати обласна рада, а за нею і парламент, говорить голова громади Олександр Єсін.

"Весь цей пакет документів про ініціативу людей, про протоколи топоніміки, протоколи сесії, протоколи комісії й саме звернення ми надали. Обласна рада сама направить його до Верховної Ради України", — говорить голова громади.

За словами Єсіна, питання про перейменування Ватутіного вже внесене до порядку денного наступної сесії облради, але процес зміни назви може тривати "не один рік".

Що відомо Нововодолазька селищна рада у вересня затвердила нові назви для 80 вулиць, назви яких були пов'язані з Росією.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Джерело