Винищувачі F-16 потрібні Україні, щоб стати вагомою складовою загальної протиповітряної оборони, а також допоможуть тримати російську авіацію далеко від українських кордонів і тим самим вбережуть міста і села від бомбардувань.

Про це в інтерв'ю "24 каналу" сказав речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

За його словами, сучасні західні літаки допомогли б ЗСУ завоювати перевагу в повітрі, ефективно і безпечно завдавати точкові удари, "душити" ППО, перебивати логістику росіян, командні пункти тощо.

Посилити ППО і тримати російську авіацію
подалі від кордону: Ігнат пояснив навіщо Україні винищувачі F-16

"Завоювавши перевагу в повітрі на певній ділянці фронту, можна цілком розраховувати на успішну наземну операцію з деокупації. І, можливо, навіть не потрібно буде проводити важкі бої. Можливо, окупанти після цього просто побіжать, як у Херсонській та Харківській областях", — сказав речник ПС ЗСУ.

Ігнат зазначив, що Повітряним Силам необхідно зосередитись на єдиному типі багатоцільового літака, а F-16 – найпоширеніший у світі літак свого класу, з тих, що відповідають потребам України.

Читайте також: "F-16 — як півзахисник у футболі. Вміє все потроху і робить це добре" — британський льотчик

"Такі літаки нам потрібні в першу чергу для захисту від терористичних ракетних атак Росії по наших містах і критичній інфраструктурі. Вони стануть вагомою складовою загальної протиповітряної оборони", — сказав він.

Речник ПС зазначив, що літаки типу "МіГ" і "Су" не можуть ефективно збивати крилаті ракети й "Шахеди", а F-16 з потужним радаром та сучасними ракетами дозволить збивати ці цілі дійсно ефективно.

За його словами, на лінії бойового зіткнення росіяни почали застосовувати плануючі кориговані авіабомби масою 1500 кг і при цьому російські літаки навіть не входять в зону ураження української ППО і запускають ці бомби за десятки кілометрів від лінії фронту.

"Протистояти цим загрозам можуть далекобійні зенітні ракетні системи, які лише мають прийти в Україну, і то в невеликій кількості. А також і сучасні багатоцільові винищувачі, застосовуючи ракети класу "повітря-повітря", на кшталт AIM-120 AMRAAM", — сказав Ігнат.

Читайте також: Сенатори США тиснуть на Пентагон щодо відправки винищувачів в Україну — Politico

Він пояснив, що одна із модифікацій цих ракет може діставати повітряні цілі на відстані до 180 км.

"Таке озброєння швидко б допомогло дистанціювати російську авіацію далеко від наших кордонів і ми б могли уберегти наші міста та села від російських бомбардувань", — зазначив речник ПС.

Крім того, за словами Ігната, ця F-16 має широкий спектр озброєння, яким можна завдавати потужних ударів по наземних цілях, та навіть морських.

"Нам потрібен саме літак, який має далекобійну зброю, який може ефективно запускати ракети HARM, запускати сучасні боєприпаси різних типів, які є на озброєнні країн НАТО. Це дуже гарні ракети, керовані авіаційні бомби та інше озброєння", — наголосив він.

Що відомо про надання Україні винищувачів

У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-15 та F-16. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.

25 січня 2023-го міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна хоче отримувати західні винищувачі. За його словами, захистити небо зараз — пріоритет номер один.

За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.

27 січня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію. 30 січня прем'єр Польщі Моравецький заявив, що країна може передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО. Президент Франції Макрон пізніше також заявив, що не виключає передачу українським військам винищувачів за умови, що це не послабить французьку армію, а Україна не атакуватиме російську територію.

8 лютого під час візиту президента України Володимир Зеленського до Британії, прем'єр-міністр Сполученого королівства Ріші Сунак доручив міністрові оборони Бену Воллесу вивчити питання про те, які літаки країна могла б надати Україні. Згодом речник британського прем'єра уточнив, що уряд ухвалюватиме рішення про винищувачі для України обережно та обдумано, і не надсилатиме літаки, якщо існує ризик для безпеки Британії.

У лютому видання Financial Times із посиланням на джерела повідомило, що Сполучені Штати можуть передати Україні сучасні винищувачі F-16 або дати дозвіл на їхній реекспорт.

24 лютого виконувач обов’язків міністра оборони Данії Троелс Лунд Поулсен заявив, що Данія не виключає, що може передати Україні винищувачі, але наразі очікує рішення партнерів.

Читайте також

Кілька країн готові передати Україні літаки МіГ-29 — речник прем'єра Польщі

У США прибули перші українські пілоти для оцінки здатності опанувати F-16 — CNN

Чи може НАТО надати Україні літаки для захисту неба. Пояснює Столтенберг

Джерело