«Росіяни вірять, що українці підуть у контрнаступ, і це добрий знак. Раз вони вже перейшли в захист, то вони вже програли цю війну», – бадьоро описував нинішній стан справ на фронті міністр оборони Олексій Резніков на тлі чергової зустрічі в форматі «Рамштайн». Тим часом українська розвідка повідомляє, що росіяни активно готуються до оборони Криму та півдня Херсонської області, що межує з півостровом, побоюючись морської десантної операції. Окопуються окупанти і в тимчасово захопленій ними частині Запорізької області, через яку пролягає шлях до Криму. Про те, що «спецоперація» пішла не зовсім по плану, свідчить і те, що в деяких областях РФ, Курська та Бєлгородська, будуються фортифікаційні споруди, а на дахах в Москві та навколо російської столиці в терміновому порядку встановлюються засоби ППО. 

Росіяни навіть самі анонсують майбутній контрнаступ українських Збройних сил. Так, вожак ЧВК «Вагнер», яка протягом тривалого часу намагається «взяти Бахмут», Євген Пригожин спрогнозував його початок у квітні і вже визначив напрямки – райони Кремінної, Бахмута, напрямки Донецька, Запорізькій області та російської Бєлгородської області. Окремо Пригожин виділив небезпеку контрудару українських військ по флангах «вагнерівців» в районі Бахмута, з яких вони намагаються оточити місто.

«Панічні атаки» з Вашингтона

Очікування потенційного великого контрнаступу ЗСУ вже давно перетворилось в довгограючу історію. До нього готуються всі – і українські військові, і західні союзники, і окупанти. Припущень, коли і як українська армія вийде з оборони і завдасть удару для повернення своїх територій, висловлюється безліч, зокрема, й офіційними особами. Але поки вони залишаються саме припущеннями. Чимось це нагадує напружене очікування великого наступу російської армії, який чи то вже розпочався та захлинувся, чи все ще готується.

Контрнаступ – на Паску? Росіяни вже готуються до поразки

Плани звільнити українські території до кордонів 1991 року (тобто разом з Кримом) вже цього року поставив український президент та Верховний головнокомандувач Володимир Зеленський. Вочевидь, ключова передумова для старту контрнаступу лежить на поверхні – доставка в Україну обіцяної західної техніки, яку наразі освоюють українські військові. Саме її вимагав головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний для відкидання противника за визначені кордони.

За деякими повідомленнями в західних ЗМІ, Білий дім навіть певною мірою тисне на Київ щодо якомога швидшого проведення контрнаступу. Аргументи на користь такого поспіху полягають в тому, що Україна поки користується консолідованою підтримкою, а західне озброєння тече якщо не повноводною рікою, та принаймні не таким тонким струмком, як раніше. Далі такої сприятливої можливості може і не бути.

Тим часом лунають оцінки, що можливостей для контрнаступу в української армії нема вже зараз. Хай і не масово, але статті з такими акцентами почали з’являтися в західній пресі. Звісно, їх охоче підхоплюють російські ЗМІ та квазіукраїнські блогери, які починають розганяти «зраду» щодо деморалізації українських військових на тлі «успішної ходи» російської армії. Нещодавня публікація у цілком авторитетному виданні Washington Post на тему не надто райдужних перспектив контрнаступу викликала неабиякий резонанс. Такий, що статтю навіть мусив коментувати секретар Радбезу Олексій Данилов, а одного з комбатів, який давав для неї коментарі, зі скандалом було понижено в посаді.

Контрнаступ – на Паску? Росіяни вже готуються до поразки

Американські журналісти стверджують, що відчули в настроях неназваних українських чиновників та деяких військовослужбовців, з якими їм вдалося поспілкуватися, неприкритий песимізм. Серед причин, які змушують сумніватися в успіху контрнаступу ЗСУ, видання та його співрозмовники назвали велику кількість вбитих та поранених українських військових, відсутність у новобранців бойового досвіду, «панічні атаки» на передовій та нестачу боєприпасів. Заради об’єктивності видання вказує також на проблеми та втрати російських військ і наводить коментарі голови Офісу президента Андрія Єрмака та командувача Сухопутних військ Олександра Сирського про підготовку резервів та нового особового складу для контрнаступу, поки інші війська стримують оборону, зокрема, в районі Бахмута. WP вказує, що анонімні представники США очікують на початок українського наступу наприкінці квітня або на початку травня, оскільки затяжна війна може піти на користь Росії, яка має перевагу у ресурсах.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що викладена в статті інформація не відповідає дійсності і хтось подібними інформаційними вкиданнями розхитує ситуацію та «починає таку гру». Також він запевнив, що Україна не може зупинятися, а спроби Росії затягувати війну будуть безуспішними.

Ці заклики Данілова перегукуються із закликами високопоставлених заокеанських партнерів. Міністр оборони США Ллойд Остін наполягає, що Україна не може гаяти часу і нагадує, що її партнери мають швидко і повністю виконати свої обіцянки щодо доставки бронетехніки, запасних частин для неї на поле бою і підготовки українських солдат. Начальник Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі вважає, що «потенціал, що зріс, дозволить українському керівництву в майбутньому довести цю війну до успішного завершення». А от коли настане цей щасливий момент – питання відкрите навіть для американських генералів.

Звісно, Washington Post – не єдине західне медіа, яке приділяє значну частину своїх шпальт війні в Україні. Загалом в західній пресі тільки протягом березня вийшла одразу низка матеріалів, присвячених весняному контрнаступу. Так, видання Politico в цьому контексті також звернуло увагу на занепокоєність Штатів, які готують Україну до нього, нестачею у ЗСУ боєприпасів, засобів ППО та досвідчених солдатів. За даними Politico, не всі у владних колах Вашингтона сприймають надто ресурсовитратну тактику Києва щодо утримання Бахмута, але залишають за українським військовим керівництвом право діяти та використовувати військову допомогу, як воно вважає за потрібне. А серед техніки, яка наразі прямує в Україну, – саме та, яку можна використовувати в майбутніх наступальних діях, зокрема, переправлятися через річки.

Березень є найгіршим часом для проведення наступальних дій

Журнал The Economist зазначає, що Україна активно накопичує сили та техніку і явно не просто так. Журналісти підрахували, що з обіцяної США з початку війни військової допомоги протягом останніх трьох місяців до України надійшло 40%, а вже незабаром третина українського війська буде укомплектована за стандартами НАТО. Видання зауважує, що якщо наприкінці минулого року співвідношення українських і західних комплектів становило 5:1, то з надходженням допомоги воно складе 5:2. При цьому головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний планує утворити три нові армійські корпуси по шість бригад, кожна з яких налічуватиме понад 20 тисяч осіб. «Під час наступальних дій минулого року українська армія здебільшого наступала у ротних формуваннях, – розмірковує про плани ЗСУ The Economist. – Навчання за кордоном мають на меті об’єднати їх у більші батальйони та бригади, здатні вести «загальнозбройну» війну, в якій піхота, бронетехніка, артилерія та інші види бойової техніки діють разом, а не просто послідовно».

Про підготовку українських військових писала і The New York Times, згадавши у присвяченій контрнаступу публікації про більше ніж тисячу українців, що з січня пройшли навчання в США та американській військовій базі в німецькому Графенвері. Загальна ж кількість навчених українських військових оцінюється у більш ніж чотири тисячі осіб.

Захід вже готовий

Тож, якщо брати саме медійну підготовку, здебільшого спрямовану на західну аудиторію, очікування контрнаступу буквально витає в повітрі. Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей стверджує, що західні посадовці через пресу здебільшого намагаються «кувати» підтримку допомоги Україні серед своїх співвітчизників. Але медіаексперт наводить і свіжі приклади того, як не припиняють важко працювати російські інформбійці, цілі яких є прямо протилежними. Так, на приватні профілі французьких політиків почали надходити листи нібито від українських військовослужбовців, які знаходяться у Бахмуті і просять вплинути на Зеленського, який «кинув їх напризволяще». «По мірі провалів на фронті росіяни починають активізуватись на міжнародному майданчику і намагаються зруйнувати єдність щодо українського питання, – каже Соловей. – Такі операції тільки встигай відслідковувати».

Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко відмітає закиди західної преси та російських пропагандистів щодо виснаженого стану української армії і задається риторичним питанням: якщо українські війська вже майже знищені під Бахмутом, то чому росіяни не користуються цим для наступу на луганському та запорізькому напрямках? Коваленко вважає алармістську статтю The Washington Post н

Джерело