Коло партнерів, які готові працювати разом, щоб покарати Росію за агресію, розширюється і це робить перспективу покарання все більш реалістичною. Про це у вечірньому звернення сказав президент Володимир Зеленський.

Він зазначив, що сьогодні європейські партнери погодили спільний план, щоб прискорити постачання снарядів для нашої артилерії на 2 мільярди євро. Передбачено як невідкладне постачання, так і виробництво боєприпасів.

Крім того, США оголосили про новий оборонний пакет на 350 мільйонів доларів, у якому будуть ракети для HIMARS, артилерійські та інші боєприпаси.

Коло партнерів розширюється: Зеленський про перспективи створення спецтрибуналу

Президент подякував американським та європейським партнерам за допомогу.

Зеленський також провів три міжнародні розмови: з канцлером Австрії та прем'єр-міністрами Ірландії та Нідерландів.

"З канцлером Австрії Негаммером обговорили двосторонню співпрацю – гуманітарні та політичні питання. А також наші спільні можливості відновити справедливість, порушену російською агресією. Я подякував Австрії за приєднання до групи, яка готує створення спецтрибуналу щодо агресії Росії проти нашої держави", — сказав він.

Читайте також: У Генпрокуратурі розповіли, скільки воєнних злочинів скоїла Росія на деокупованих територіях України

Президент також подякував прем’єр-міністрові Ірландії за приєднання його держави до цієї групи.

"Коло партнерів, які готові працювати разом, щоб покарати Росію за агресію, неминуче розширюється. І робить перспективу покарання все більш реалістичною", — наголосив глава держави.

Водночас Зеленський зазначив, що недостатньо притягнути до відповідальності тих, хто винен у злочинах, породжених агресією.

"Потрібне також покарання – цілком справедливе й законне – за сам первісний злочин, який породив усі інші злочини цієї війни. Саме це забезпечить спеціальний трибунал. Щодня ми наближаємо його створення. Сьогодні це питання, а також наша спільна робота з МКС обговорювались у Лондоні, під час конференції міністрів юстиції Європи", — сказав президент.

Він закликав учасників конференції підтримувати всі елементи міжнародних зусиль, щоб агресор був точно покараний.

"Дуже важливо, що і з австрійським канцлером, і з ірландським прем’єр-міністром обговорили можливості лікування та реабілітації наших людей, які були поранені російською зброєю", — сказав Зеленський.

З прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте президент обговорив оборонні питання, практичні кроки, які допоможуть реалізувати українську "формулу миру".

"Я поінформував про ситуацію на передовій, про наші основні потреби й можливості. Дякую пану Прем’єр-міністру за повне розуміння ситуації й за незмінну віру в те, що сила європейських цінностей міцніша, ніж російська ненависть до європейської свободи", — сказав він.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Читайте також

Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні

"Росія вдалася до кожного зі шляхів геноциду" — Тімоті Снайдер про російський фашизм, майбутнє України та Зеленського

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

"Буча буде однією з перших справ, де росіян судитимуть на міжнародному рівні" — ексслідчий ООН Марк Гарласко

Джерело