Обстріляні будинки, розкрадені підприємства, знищений врожай. Як пережили окупацію жителі Томиної Балки на Херсонщині та як намагаються відновитись, дізнавались кореспонденти Суспільного.

У селі Томина Балка Білозерської громади до повномасштабного вторгнення проживали півтори тисячі людей, зараз лишилась половина – 705. Наслідки російської окупації —скрізь. Зокрема, на Томинобалківському ставку до війни тут люди каталися на човнах, ловили рибу, купалися, вільно проводили час, відпочивали.

З приходом російських окупантів власникам ставка довелося призупинити обладнання, яке тут працювало. Самі російські військові це обладнання покрали, за словами місцевих жителів, і ставок наразі міліє.

Зруйновані будинки, розкрадені підприємства та знищений врожай. Як жителі Томиної Балки на Херсонщині пережили окупацію

Пані Надія — місцева жителька. Обидва її сини — учасники АТО, від російських військових доводилось ховати їх форму та відзнаки. Під час окупації, розповідає жінка, було важко.

"Вони скрізь стояли тут. І там коло кладовища стояли, по всьому селі. Вони ферму нам, оно тік розбили повністю, на полях згоріло все. Воно як горіло, то стріляли дуже. Через хати летіли снаряди - і дахи, і вікна, літало все. Ходили по хатах два рази на місяць, перевіряли, що там може бути. Боялися, щоб коронавірусом не захворіти — саме головне, боялися. Я замоталася тоді вся, ну надоїло все", — говорить пані Надія.

Тікали російські військові, каже жінка, вночі та похапцем. Під час відступу вони пошкодили мережі, тож Томина Балка на півтора місяця лишилася без газу, електрики та води, розповіла виконувачка обов'язків старости Вікторія Баранова. Люди виживали як могли - воду розвозили трактором.

"А світло — сусіди до сусідів, в кого є генератори, то приходили, заряджали телефони. У нас газ не в усіх дворах, є й пічне опалення. Зараз світло, газ, вода в нас є. Роботи як такої, що була де вторгнення, немає, бо підприємства не працюють. Але намагаються своїми силами відновити працевлаштування людей. Де змогли, своїми силами розмінували поля, засівають", — каже Вікторія Баранова.

Олександра Слободянюка військові РФ забирали у полон. Пробув там каже недовго, бо його сплутали з іншою людиною. Чоловік говорить — після звільнення села життя налагоджується.

"У нас люди організовані. Є і світло, газ, вода. Опалюємся, так сказати, і дрова привозимо. Привезли сюди дрова, то вона всім роздала — хоч по мішку, але всім тим, щоб було нормально", — говорить Олександр Слободянюк.

Зараз село, як і інші населені пункти правобережжя, обстрілюють російські військові. 21 лютого Томина Балка опинилась під вогнем градів. Були пошкоджені житлові будинки та приватне підприємство. Наталя Саєнко того дня отримала поранення на власному подвір'ї.

"Все, що я пам'ятаю, як вона летіла, я не чула, опритомніла вже в лікарні після операції. Це мені вже потім сказали, що вона прилетіла в машину — 23 осколки в машині, два — в мене. Пробило череп, тепер у мене дірка в голові. Там будуть ставити пластину", — каже Наталя Саєнко.

Попри обстріли, жителі Томиної Балки намагаються повертатись до звичного життя — садять городи та наводять лад біля будинків.

Що відомо Армія РФ минулої доби 86 разів обстріляла Херсонську область. Поранені шестеро людей. Російські військові обстріляли село Микільське Дар'ївської територіальної громади. Дві людини поранені. 20 березня вранці поблизу села Мала Олександрівка у лісі на російській міні підірвався 35-річний місцевий житель. Також у лісосмузі за селом Станіслав, на російській міні підірвався 18-річний хлопець, він загинув на місці. Читайте також

У Стрілковому на Херсонщині російські окупанти незаконно займають житло місцевих жителів

На лівобережжі Сили оборони знищили реактивну систему залпового вогню — Гуменюк

Обстріли Білозерки та Томариного, відновлення електропостачання на Херсонщині. 390 день війни: хроніка подій

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Джерело