Франківська акторка Ірма Вітовська-Ванца та ще понад 20 тисяч людей проголосували за петицію, в якій закликають Зеленського підписати закон про заборону ввозити видавничу продукцію з РФ, Білорусі й тимчасово окупованих територій. Також у ній йдеться про заборону поширювати книги, авторами яких є громадяни Росії.

Закон, який мав би заборонити ввозити таку видавничу продукцію, депутати Верховної ради України ухвалили ще 19 червня 2022 року. “За” проголосували 306 народних обранців. І жодного голосу проти. Проте за майже рік цей закон так і не підписав президент Володимир Зеленський.

“Ми були дуже здивовані, що ані у відведені законом 15 днів президент не підписав цей закон, ані пізніше. А це означає, що щодня на книжковому ринку України присутня продукція країни-агресора, тобто продається російська книжка. Російський контрафакт часто — пропагандистська література. Це також — бізнес держави-агресора”, — каже ініціатор петиції, співкоординатор руху “Простір свободи” Тарас Шамайда, пише Суспільне. 

Прикарпатські митці закликають підтримати петицію про заборону ввозити російську літературу в Україну

Петицію на сайті Президента України зареєстрували 16 травня 2023 року. За п’ять днів її підтримали письменники Оксана Забужко, Мар’яна Савка, Андрій Курков, Тамара Горіха Зерня, Вахтанг Кіпіані.

30% у цих книгах — це фейк. Навіть, якщо це — художня література, там використовують наративи Росії, а насправді ми всі сьогодні бачимо, хто вони такі. І взагалі огидна будь-яка співпраця з агресором”, — пояснює акторка Ірма Вітовська-Ванца.

Підтримав петицію і харківський художник Нікіта Тітов, який тимчасово переїхав на Івано-Франківщину під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Він створив ілюстрацію до петиції, яку люди поширюють у соцмережах та закликають інших проголосувати за цю ініціативу.

Прикарпатські митці закликають підтримати петицію про заборону ввозити російську літературу в Україну

“Я долучився, бо вважаю це зараз дуже потрібним. Як художник насамперед, який проілюстрував багато книжок — саме українських видань. Якщо у нас створять умови для наших видавництв, то з’явиться додаткова робота для перекладачів, з’являться нові друкарні. Це дає можливість розвивати нашу економіку, а не лише культуру та освіту”, — говорить Нікіта Тітов.

Адміністраторка однієї з івано-франківських книгарень Лілія Стрілецька показує книги, на які є великий попит серед читачів. З її слів, впродовж останнього року книжки українських письменників купують набагато частіше порівняно з минулими роками.

Останнім часом часто питають “Тигроловів”. Ми щодня отримуємо один або два запити на цю книгу. Російських авторів зараз не запитують”, — каже Лілія Стрілецька.

Петицію, яка закликає президента підписати закон та заборонити поширення видавничої продукції Росії в Україні, підписали й українські видавництва. Зокрема, “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, “Ранок”, “Фоліо”, “Видавництво Старого Лева” та “Vivat”.

Щоб президент розглянув петицію, необхідно ще зібрати менш ніж чотири тисячі голосів.

“Розуміємо, що глава держави зайнятий питаннями оборони, формуванням коаліції підтримки, тобто дипломатією. Але ми закликаємо президента зробити цей історичний крок і звільнити українську видавничу сферу від “русского міра”, — говорить ініціатор петиції Тарас Шамайда.

Прикарпатські митці закликають підтримати петицію про заборону ввозити російську літературу в Україну

Джерело