Від сьогодні, 29 травня, у Запоріжжі розпочали відновлювати будинок на проспекті Соборному 151, який був пошкоджений внаслідок обстрілу 6 жовтня 2022 року. Всього в місті одинадцять багатоповерхівок, які підлягають відновленню. Чотири з них планують відбудувати за кошти міського бюджету..

На відновлення будинку на проспекті Соборному 151 міська рада спрямувала 25 мільйонів гривень, ще 50 мільйонів виділила компанія “Метінвест”. Відновити його хочуть у три етапи, які планують реалізувати за 2 роки, розповів операційний директор компанії Олександр Мироненко.

Проектувальники, які працюють на місці, розповіли Суспільному, що готують проєкт та сьогодні взяли зразок будівельної плитки з цього будинку, аби її замовити.

У Запоріжжі почали відновлювати п'ятиповерхівку, зруйновану російською ракетою

За словами Віктора Трубіна, колишнього головного архітектора Запоріжжя, якщо відтворювати будинок, то ці конструкції треба робити індивідуально:

"На цьому будинку плитка, якою він облицьований. Ця плитка робилася в Донецьку. І возилася звідти. Була глина, з якої робилася. Це керамічна плитка. І зробити її, мабуть, неможливо чи дуже важко. Будинок реконструювати набагато складніше, ніж збудувати новий: довше і дорожче".

Окрім цього будинку у Запоріжжі планують відновити ще три, пошкоджені внаслідок обстрілів, за кошти з міського бюджету. Це — багатоповерхівки на вулиці Зестафонській, 10, Кияшка, 22 та Сталеварів, 16. Останню пошкодила російська ракета 6 жовтня 2022 року. Там зруйнований третій під'їзд, в інших — вибиті вікна. На відновлення чотириповерхівки міська влада спрямувала 27 мільйонів 800 тисяч гривень.

Юрій Тарасов мешкає в першому під’їзді будинку на Сталеварів, 16. Каже: внаслідок обстрілу в нього пошкоджені вікна, замінювати їх власним коштом не збирається:

"У накладну вони закладають заміну вікон цілком. Були з архітектурного бюро, питали, які є питання, в кого що зламалося, тріснуло, луснуло, вибило. По всіх під’їздах, по всіх квартирах ходили".

Євдокія Крутько з чоловіком мешкають в пошкодженому будинку на Зестафонській, 10. Сюди переїхали з села Полтавка Пологівського району. Жінка каже: тікали з чоловіком від постійних обстрілів, але війна наздогнала і тут.

9 жовтня 2022 року російська ракета влучила поруч — в сусідній будинок. Від вибухової хвилі в ньому вибило вікна та зруйновані балкони, також пошкодило і бокову стіну. На капітальний ремонт Зестафонської, 10 з міського бюджету виділили 25 мільйонів гривень. Але роботи з відновлення ще не розпочалися, каже жінка. Вікна у квартирі довелося встановлювати власним коштом:

"В нас племінник воює, нас пустив у квартиру. Так що, коли бахкали, ми були тут. Вікна вибило, але племінник прислав гроші, поставили".

Всього у Запоріжжі частково зруйновані внаслідок обстрілів 11 багатоповерхівок: чотири відновлюватимуть за кошти міського бюджету, інші сім передадуть до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.

Містяни, житло яких зруйноване або непридатне для життя, можуть оформити щомісячну допомогу у розмірі 10 тисяч гривень, а також грошову компенсацію на ремонт в рамках програми “єВідновлення”, зауважив секретар міської ради Анатолій Куртєв.

Як раніше повідомляло Суспільне, 6 жовтня російські військові завдали ракетних ударів по Запоріжжю. В результаті обстрілу була зруйнована частина будинку за адресою проспект Соборний 151. З-під завалів п’ятиповерхового житлового будинку деблокували 15 загиблих осіб (з них 1 дитина).

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

Джерело