29 травня в Івано-Франківську презентували 25 копій ретро-світлин за мотивами новоствореного туристичного маршруту Бойківщиною "Ворота в Центральні Горгани". Більшість робіт — прикарпатського фотографа Ярослава Коваля. Сам митець часто називав себе бойком, дбав про збереження культурної спадщини етнографічної групи, розповів Суспільному його родич, засновник благодійного фонду "Збереження культурної спадщини села Цінева" Ігор Вінтонів.

"Мій родич — Ярослав Коваль був ініціатором створення бойківського музею в Ціневій. Він хотів його наповнити справді цінними експонатами. Їздив у експедиції, знімав людей у їхньому побуті. Він залишив чимало світлин, які зараз зберігаються у цьому музеї", — каже Ігор Вінтонів.

Фото, представлені на виставці, оцифрував ініціатор Львівського фотомузею Роман Метельський. З його слів, світлини переносять у часи майже столітньої давнини, у тодішній побут бойків. Проте є на них й відомі українці. Зокрема Ярослав Коваль був особистим фотографом митрополита УГКЦ Андрея Шептицького та зробив чимало його світлин. Деякі з них презентували під час події.

У Франківську презентували копії ретро-світлин за мотивами новоствореного туристичного маршруту Бойківщиною

Ці світлини є наче передмовою до нового туристичного маршруту Бойківщиною, каже авторка транскордонного проєкту "Ворота в Центральні Горгани: міжкультурний діалог на польсько-українському прикордонні" Ольга Максимович.

"Сьогодні під час події презентуємо туристичний маршрут протяжністю 70 км. Він пролягає переважно через три громади: Рожнятівську, Брошнів-Осадську та Перегінську й охоплює територію Східної Бойківщини. А це — приблизно 18 пам'яток архітектури та 100 об'єктів", — говорить Ольга Максимович.

З її слів, новий маршрут привабить поціновувачів етнічної та культурної спадщини. До його розробки долучився й керівник відділу туризму Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віталій Передерко.

"У нашій області потрібно перерозподіляти туристичні потоки, — каже Віталій Передерко. — 80% туристів їдуть на Буковель, в Яремче, Косів, Верховину. Бойківщина за ресурсами, за культурною, історичною, індустріальною цінностями, — це насправді клондайк. І цей проєкт — це афіша для інших громад, що ви маєте неоціненні ресурси".

Також під час заходу презентували карту туристичного маршруту Східною Бойківщиною у межах Івано-Франківщини.

До сотні локацій новоствореного маршруту "Ворота в Центральні Горгани" увійшов й Історико-краєзнавчий музей культури та побуту Бойківщини у селі Цінева. Ініціатором його створення був Ярослав Коваль (звідти ж і родом). Наразі у музеї зберігається приблизно 1 200 світлин фотографа.

У межах проєкту польські колеги відвідали частину туристичного маршруту на Франківщині. Раніше, у вересні 2022 року, науковці з України ознайомлювалися з промоцією Бойківщини у Республіці Польща, каже експерт проєкту з питань бойківської культурної спадщини, керівник відділу закордонної співпраці Академії прикладних наук в Хелмі Зигмунд Гадзінський.

"На Бойківщині є дуже багато скарбів. Ми це побачили під час поїздки. Важливо, щоб ви зуміли відкрити їх туристам", — говорить Зигмунд Гадзінський.

Окрім нових локацій, польсько-українська делегація побувала в інтерактивному Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки та мандрувала "Карпатським трамвайчиком".

Ще однією зупинкою учасників став Долинський краєзнавчий музей Тетяни й Омеляна Антоновичів. Також учасники делегації відвідали Василіянський монастир на Ясній Горі у Гошеві.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело