Подружжя Олена та Веніамін Батістік облаштували в Одесі притулок для домашніх та диких екзотичних тварин "Авелен". Сюди також потрапляють тварини з цирків та контактних зоопарків. У кожного мешканця зооцентру своя історія, детальніше — у матеріалі кореспондентів Суспільного.

Мавпа з Херсона та єноти з Харкова: як в Одесі рятують тварин з цирків, контактних зоопарків та від обстрілів

Олена разом з чоловіком Веніаміном відкрили центр порятунку тварин у 2017 році. Його облаштували на приватній території в одному з районів Одеси. У зооцентрі мешкають тварини, яких раніше утримували в неналежних умовах в цирках, контактних зоопарках та яких використовували вуличні фотографи. За словами Олени, першою твариною, яку вони врятували, була єнотиха Ненсі.

"Її люди хотіли віддати на притравочну станцію, тому що вона має заломлений хвостик. Ми цю єнотика викупили, вона в нас мешкала і ось так з єнотика в нас почалося. Потім тварини самі почали до нас потрапляти", — каже Олена Батістік.

Також тут проживають евакуйовані тварини з гарячих точок — Харкова, Херсона. Одна з них — капуцин-плакса. Її вивезли із Херсона, де мавпу використовували під час пляжного сезону. Зараз у неї проблемі зі здоров’ям і вона вимушена що два тижні проходити курс лікування.

"Вона дуже стара вже мавпа, їй більше 19 років і до цього часу як вона потрапила до нас, вона там працювала на фото. Це пляжі, сезон. І в неї бiльш того, що не було гарних умов, не було гарного харчування. Ми її сюди виносимо лише вдень, вночі забираємо додому. Вона все своє життя мешкала з людьми. Ми намагалися її познайомити з іншими мавпами, вони їй не цікаві. Вона йде до нас. Вона все життя контактувала з людьми і не знає іншого життя. Люди для неї — це зграя", — розповідає подружжя.

Папугу ара на ім’я Маргоша врятували з Херсона. Після постійних вибухів птах був у стресовому стані. Зараз він ще перебуває на лікуванні.

"Нам подзвонили люди вже після деокупації і вони захотіли їй кращих умов, бо там постійні вибухи. Птах у стресі. Не було можливості гарного годування її. Вона почала себе вискубувати, що ми зараз і бачимо. Це вже трохи краще, пір’я починає зростати, все одно ще перебуває на повному лікуванні", — розповідає Веніамін Батістік.

Також у зооцентрі проживають лами Джокер та Міра. Міра сліпа з народження і раніше працювала в цирку.

"Її задача була просто бігати навколо по манежу. Можна часто побачити як вона це робить по загону. Коли вона в нас з’явилася, ще з частиною тварин вона мешкала в одного дресирувальника, ми тут з нею ходили на повідочку, привчали до вольєру. Казали: "Міра, обережно. Мірочка, тут стовпчик, тут в тебе сіно, тут водичка". Вона вже сама почала розуміти, освоїлась трошки", — розповідає про ламу Олена.

Мавпу на прізвисько Макарен викупили з контактного зоопарку. Вона весь час проводить з м’якою іграшкою у вигляді сонечка. Олена каже, що це через психологічну травму у дитинстві.

"Він постійно, можна побачити, сидить з м’якою іграшкою. Це зумовлено тим, що у досить ранньому віці його відібрали від мами і замість мами йому дали в контактному зоопарку м’яку іграшку. Він постійно обіймається, коли йому страшно, коли він хоче заспокоїтись. Ми давали йому багато різних іграшок, всі він рвав. Ось це одне сонечко, він його полюбив, він його не розриває, обіймає його і досить складно забрати в нього попрати чи замінити якоюсь іграшкою. Він не віддає", — каже Олена.

Пелікан Піля шість років прожив у цирку. Вільно пересуватися він міг лише на манежі під час виступів. Решту часу проводив у клітці без можливості плавати. Його реабілітація зайняла рік, кажуть у зооцентрі.

"Тут ми викопали водойму вже більше одного метра глибини, він боїться глибини і доводилося Олені заходити разом з ним у воду, щоб він не боявся і привчати його до глибини", — каже Веніамін.

Єнотів Тімона та Лохудру врятували з-під обстрілів Харкова.

"До нас звернулась жінка, що заберіть, тому що я тут у Харкові живу, в мене бомблять щодня. Нам передали потягом цих двох єнотів і наступного дня у їх вольєр потрапив снаряд", — розповідає Олена.

Серед відвідувачів зооцентру – Катерина разом з трирічною донькою Аліною. Жінка розповіла, що кожного літа приходять сюди і знають історії майже кожної тварини.

"Дуже сподобалось. Центр - це як оазис у нас на Ленселищі, тому що з діточками кудись піти, насправді, тут не багато місць. Коли вони відкрилися, ми дуже були раді. Кожного літа ми тут майже щотижня відпочиваємо з діточками. Знаємо історію майже кожної тваринки, що тварини перебували в не дуже гарних умовах життя і тут для них зробили краще життя, на мій погляд" , — каже Катерина.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Джерело