Харків'янин Дмитро Леонтієв разом з іноземними колегами відкрив 15 нових видів грибів, два з яких отримали назви "Лікогала паляниця" та "Лікогала сковородинівська". Леонтьєв завідує кафедрою ботаніки у Харківському педагогічному університеті імені Григорія Сковороди.

Як вдається займатися наукою під час війни — матеріал Суспільне Харків.

Нові види знайшов у "Гомільшанських лісах"

Нові види грибів Дмитро Леонтьєв відкрив у Німеччині: напередодні вторгнення поїхав у відрядження, щоб працювати над дослідницьким проєктом, який фінансував Фонд Олександра фон Гумбольдта.

Вчений з Харкова відкрив 15 нових видів грибів: один з них назвав на честь Сковороди

"Я привіз гербарний матеріал, зібраний в Україні та в інших країнах світу, до Німеччини, зробив тут аналіз ДНК, електрону мікроскопію та інші дослідження. Як результат, 24 травня 2023 року була опублікована стаття в американському журналі Micologia, у якій описано 15 нових видів грибів. Десять з них знайдено в Україні, інші — у країнах Європи, США, Австралії, Філіппінах", — розповідає грибознавець.

Серед нових видів один, "Лікогала паляниця" (лат. Lycogala palianytsia), одержав ім'я на честь українського хліба, назва якого стала національним паролем, пояснює науковець.

Другий гриб, "Лікогала сковородинівська" (лат. Lycogala skovorodaense), науковець назвав названий на честь Григорія Сковороди та університету, в якому працює.

Леонтьєв згадує, що гриб довго не піддавався ідентифікації, та це нагадало вченому фразу українського філософа: "Світ ловив мене, та не спіймав".

"Якщо бути точними, це — гігантські наземні амеби"

Серед імен нових для науки грибів, які відкрив професор, є "Лікогала леопадрова", "Л. гепардова" та "Л. ягуарова", які одержали свої назви через плямисті покриви плодових тіл. А "Лікогала ікорна", пояснює науковець, ніби вкрита зернами червоної ікри.

"Відкриті види належать до особливої групи організмів — міксоміцетів, які не споріднені зі справжніми грибами, а є гігантськими наземними амебами, здатними утворювати схожі на гриби плодові тіла. Хоча міксоміцети й не є грибами, в Латинській Америці їх вживають в їжу", — розповідає вчений.

"Я не куштував "Лікогалу", тому що вона занадто дрібна, устанеш збирати – близько один сантиметр, як ягідки. Я куштував "Ретикулярію", вона більша. Її треба збирати у певному стані, щоб вона не перезріла і не заповнилася спорами, саме як гриб-дощовик. На ранній стадії ці гриби збираєш — і на сковорідку. На смак це щось середнє між яєшнею та м’ясом курки. Ці гриби не отруйні та не галюциногенні", — каже дослідник.

"Наземні іншопланетяни"

Дмитро Леонтьєв розповідає, що завжди цікавився криптогамними організмами.

"Криптогамні організми цікавили мене з суто теоретичних міркувань. Я розумів, що це — альтернативні спроби еволюції зробити щось схоже на знайомий нам рослинно-тваринний макросвіт. Тобто, це такі наземні іншопланетяни. Природа багато разів творила аналоги рослини та тварин, так званих протистів. Це, наприклад, водорості, гриби, найпростіші тощо. І біологу дуже цікаво, як ці істоти розв'язують звичайні проблеми живлення, поширення, адаптації до різних умов", — розповідає науковець.

Як на наукову роботу вплинула війна

Головний корпус університету зруйнувала російська ракета 6 червня 2022 року. Перед цим росіяни вдарили по садибі Григорія Сковороди у Богодухівському районі.

"Війна надзвичайно ускладнила наукову роботу, адже у Харкові зараз неможливо повноцінно займатися молекулярно-біологічними дослідженнями. Небезпечним стали й польові експедиції. А лабораторні дослідження взагалі неможливі — зруйнована єдина у Харкові комерційна ДНК-лабораторія, в якій ми планували робити молекулярно-генетичні дослідження. Але наш університет живе і працює. Зі студентами я зараз проводжу онлайн-заняття", — розповідає науковець.

Робота харків'янина за кордоном триватиме ще принаймні рік — фонд Олександра фон Гумбольдта подовжив контракт з науковцем. Дружина та донька чоловіка також вже поруч з ним, в Німеччині.

Професор Леонтьєв разом з колегами писатимуть заявку на новий дослідницький проєкт та готують статтю, в якій опишуть ще декілька нових видів грибів. Частина з цих новинок мають українське походження.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Джерело