Дональд Трамп оголосив, що буде балотуватися ще восени минулого року. Джо Байден довго натякав, що піде на другий термін, проте публічно сказав про це в квітні 2023 року. Минулого тижня губернатор Флориди Рон ДеСантіс теж оголосив про свою участь у виборах.

Сюрпризів у лавах Демократичної партії, за словами експертів, не буде. Наразі конкурентів чинному президенту Джо Байдену немає. Проти нього грає радше його вік та стаж - 50-річне перебування в політичній системі США. А от у Республіканській партії буде гаряче. Навіть попри численні кримінальні провадження проти Трампа (влітку ще будуть суди щодо обвинувачень за спробу держперевороту й держзраду), він у лідерах підтримки серед базового республіканського електорату, набагато випереджаючи ДеСантіса, якого підтримують ключові донори та верхівка Республіканської партії.

Водночас, як кажуть в Америці, Трамп – єдиний із республіканців, хто точно програє Байдену. Що це означає для України? Протягом кількох останніх місяців доводиться чути про ризик зменшення підтримки України з боку США з наближенням президентських виборів у листопаді 2024 року. Дехто навіть каже, що чинній Адміністрації Байдена не досить то й вигідно заходити у виборчий процес із війною в Україні, що триває, адже українське питання буде одним із ключових на цих виборах, що прямопропорційно залежатиме від успіхів сил оборони України на полі бою.

Президентські вибори в США: чи треба Україні боятися зменшення військової підтримки з боку Америки

Саме тому ТСН.ua разом із українськими та американськими експертами вирішив розібратися, наскільки великі ризики зменшення військової й фінансової допомоги з боку США, які є нашим головним донором, від чого це залежить, та що робити, щоб оминути ці пастки.  

Трамп vs ДеСантіс та Байден: до чого готуватися Україні

Після чергового 12-го "Рамштайну" очільник Об’єднаного комітету начальників штабів США, генерал Марк Міллі (якого невдовзі замінить на посаді генерал ВПС Чарльз Браун) підкреслив, що Україна може звільнити всі окуповані Росією території, але це, ймовірно, відбудеться не найближчим часом. На цю його заяву мало звернули увагу в Україні. Хоча саме вона є публічною зміною риторики Міллі, який від листопада минулого року систематично наголошував на важливості переговорів із Росією.

Ще більше впевненості додав візит американського сенатора-республіканця Ліндсі Грема до Києва, який не лише закликав надати Україні далекобійні ракети ATACAMS та касетні боєприпаси, а й відчув на собі, як працює російська пропаганда. Грем назвав американську допомогу "найкращими грошима, які США коли-небудь витрачали". На це Зеленський відповів, що Україна буде вільною, а Грем зазначив, що "росіяни вмирають". Ця фраза про смерті росіян на полі бою в Україні викликала просто шквал істерики на болотах, включно з божевільним Медведєвим. Дійшло до того, що МВС РФ оголосило Ліндсі Грема у розшук і видало ордер на арешт.

Втім, у Республіканській партії є різні політики. Найбільшу небезпеку для нас звичайно становить Дональд Трамп. Нещодавно в ефірі CNN він відмовився назвати Путіна воєнним злочинцем і не відповів на запитання, кого хоче бачити переможцем у війні. А ще раніше заявляв, що закінчив би цю війну за 24 години, якби став президентом. На це Володимир Зеленський нагадав Трампу, що за його президентства він не зупинив війну, яка вже тривала. В Європі за зачиненими дверима ще більш категоричні, бо впевнені, що Трамп може навіть із НАТО Америку вивести, якщо прийде до влади.

Губернатор Флориди Рон ДеСантіс, який виступав проти військових інтервенцій США до інших країн, все ж підтримував Україну. Проте останнім часом він вочевидь намагається загравати з протрампістським електоратом, називаючи війну Росії проти України "територіальною суперечкою". Потім він заявив, що підтримує територіальну цілісність України, Путіна вважає воєнним злочинцем, а Росію – бензоколонкою з купою ядерної зброї. Але вже згодом заговорив про необхідність встановлення перемир’я в Україні.

Хоч до виборів, повторимося, ще далеко, й багато чого ще може змінитися, саме Трамп представляє для України найбільшу небезпеку. За словами директора програми "Північна Америка" Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександра Краєва, Трамп майже взяв у заручники всю Республіканську партію.

"На праймеріз голосують звичайні виборці, які ходять на засідання партії. І, вгадайте, хто має найбільшу підтримку звичайного республіканського виборця? Звісно, що Трамп. Він ставить партію в таке становище: або він, або вони не матимуть нормального кандидата, якого підтримає виборець. І, на жаль, єдиний шанс здихатися Трампа, – це дійсно його посадити, причому не просто за якесь порушення звітування про свій бізнес чи підробку бізнесових декларацій. Єдина "надія" для адекватної частини республіканців посадити Трампа – це справи про 6 січня – щодо спроби держперевороту (штурму Капітолію – ред.) та вивезення документів з Білого дому, бо це держзрада. А це кілька пожиттєвих термінів. Тому чекаємо рішень суду", – сказав ТСН.ua Олександр Краєв.

Певну боротьбу й в лавах Демократичної партії, яка мобілізувалася переважно навколо Байдена, його позицій, зокрема, щодо України, прогнозує Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень при Одеському національному університеті І.І. Мечникова, запрошений професор Tufts University у США. За його словами, є небезпека, що Адміністрація Байдена може згодом переглянути свої підходи.

"Вони кажуть: ми будемо з Україною стільки, скільки потрібно. Але бути з Україною можна по-різному: давати більше чи менше зброї, одну зброю чи іншу, більше чи менше грошей. Я не очікую радикальних змін в позиції Адміністрації Байдена. Це його "війна". Але при цьому можна припустити, що на тлі, скажімо, критики опозиції і зменшення суспільної підтримки України в Америці, Адміністрація Байдена теж може розглядати зменшення рівня масштабу допомоги Україні", – коментує ТСН.ua Володимир Дубовик.

За словами експерта, багато залежатиме від того, що буде відбуватися в цій війні до виборів у листопаді 2024 року. Якщо це буде дійсно якась успішна війна й можна буде якимось чином представити американцям це як успіх, демократи будуть про неї говорити під час передвиборчої кампанії. Якщо ж ні – буде важче.

"Тому у Байдена та його команди дуже складна дилема: з одного боку вони підтримують Україну, для багатьох американців це точно плюс, що Америка на правильному боці історії. А для деяких це може бути свого роду провалом за певних обставин. Багато американців дуже схвильовані можливістю ескалації, прямого зіткнення з Росією. Тому тут дуже складна ситуація для Байдена: з одного боку буде позитивна для нас інерція підтримки, але з іншого, – до якої міри. Це знову ж таки ця дискусія про ескалацію, чи вони хочуть, щоб Україна не програла, чи, щоб виграла. Бо вони самі для себе ще не визначилися", – пояснює Володимир Дубовик.

Виграти війну до виборів у США: що про це думають в Америці

Коментуючи перебіг майбутньої президентської передвиборчої кампанії в США, яка вже де-факто стартувала, американські дипломати, на відміну від українських експертів, не вважають, що питання України та війни домінуватимуть. На думку колишнього посла США в Україні, нині старшого наукового співробітника Brookings Institution Стівена Пайфера, результат президентських виборів у США 2024 року визначатиметься головним чином внутрішніми проблемами та економікою.

А Байден, до слова, показує досить непогані результати: він зміг приборкати інфляцію, ціни на пальне, які повернулися до рівня 2018 року, та створити нові робочі місця. Тож, за словами Пайфера, підтримка України, ймовірно, очолюватиме список питань зовнішньої політики, але сьогодні опитування показують, що більшість американців виступають за підтримку України (наразі це близько 53% – ред.).

"Якщо така підтримка збережеться, це може сприяти перспективам президента Байдена на переобрання. Поки що немає жодних ознак того, що Адміністрація Байдена тисне на Київ, щоб домогтися переговорів з Москвою; схоже, вона вірить, – на мій погляд правильно, – що рішення про переговори має ухвалювати український уряд", -– говорить ТСН.ua Стівен Пайфер. 

Колишній посол США в Україні, нині очільник Євразійського центру при Atlantic Council Джон Гербст, відповідаючи на запитання ТСН.ua, чи стане Україна головною темою президентських перегонів, каже, що все залежитаме від того, про якого з кандидатів ми говоримо. За його словами, багато людей (у США – ред.), які хочуть зменшити нашу допомогу Україні, закликають до переговорів вже зараз, бо не розуміють, що Путін використає припинення вогню, коли його армія зазнає невдач в Україні, щоб відновити сили для майбутньої агресії в Україні чи десь ще.

Тож, на думку Джона Гербста, кандидат у президенти, який не розуміє великого американського інтересу в перемозі України, може створити середовище, де зростатимуть заклики до передчасних переговорів.

"Це можливо, але малоймовірно. Підтримка України в США, як серед демократів, так і республіканців, залишається сильною. Сила квазіізоляціоністів сьогодні менша, ніж минулого року, про що свідчить лист проти максимальної допомоги Україні, який отримав лише 19 підписів (це була група ультраправих республіканців – ред.). Можливо, наступного року підтримка України може зменшитися, але це малоймовірно", – коментує ТСН.ua дипломат Джон Гербст.

Напевно головне питання, яке наразі хвилює багатьох в Україні, в Європі, й тим паче в Росії, бо Путін зробив ставку на тривалу війну на виснаження, сподіваючись, що Захід втомиться підтримувати Україну, не спостерігаючи відчутних переваг України на полі бою, – це ризик зменшення військової та фінансової підтримки з боку США в міру наближення до президентських виборів у листопаді 2024 року.

Цікаву заяву щодо цього в інтерв’ю BBC

Джерело