Приблизно два мільярди чашок кави люди випивають щоденно у всьому світі. Кавова індустрія забезпечує 210 000 робочих місць, і близько 100 мільйонів фермерів по всьому світу залежать від неї. Від розчинної кави до вишуканого латте з вівсяним молоком — кава — це великий бізнес. Проте його майбутнє під загрозою.

Про це пише The Telegraph

Ранкова кава може стати розкішшю: чому напій опинився під загрозою зникнення

Нещодавній звіт Christian Aid попереджає, що зміна клімату може скоротити площу землі, доступної для вирощування кави, на 54 відсотки до 2100 року, навіть якщо глобальна температура буде підтримуватися на міжнародно погоджених цілях.

17 травня Всесвітня метеорологічна організація заявила, що до 2027 року температура може перевищити доіндустріальний рівень на 1,5°C. Це неприємна новина для виробників і любителів кави.

За словами доктора Аарона Девіса, глобального експерта з питань кави та зміни клімату та керівника відділу досліджень кави в Королівському ботанічному саду Кью, кава є однією з найбільш досліджуваних рослин, коли йдеться про зміну клімату. Про це опубліковано майже 150 досліджень і перспектива здається жахливою.

Навіть якщо зобов’язання щодо скорочення викидів вуглецю будуть виконані, дослідження 2022 року в журналі Nature показує, що виробництво кави все одно буде стрімко скорочуватися в країнах, на які припадає 75 відсотків світових поставок кави арабіки.

“Це не те, що має статися в майбутньому, це вже відбувається”, — каже доктор Девіс. 

Найбільші у світі виробники Бразилія і В’єтнам зіткнулися з несприятливими погодними умовами лише цього року: сильна спека та посуха у В’єтнамі, проливні дощі в Бразилії. “Минулого року на врожай кави вплинула посуха в багатьох країнах, і довгострокова зміна клімату може призвести до того, що періоди посухи стануть довшими, суворішими та регулярнішими”, — пояснює доктор Девіс. В Уганді експорт впав приблизно на 20 відсотків у 2022 році.

Кавове дерево — вибаглива рослина, для процвітання якої потрібні правильні умови.  Світове виробництво зосереджене лише на двох із 130 відомих видів;  відсутність генетичного різноманіття робить його особливо вразливим до хвороб і шкідників.  

Арабіка — тропічна рослина, якій комфортно при середній річній температурі близько 19°C. Вона вважається кращою за смаком і становить 56 відсотків виробництва кави.

Робуста становить 43 відсотки, і вона може рости на низьких висотах і при вищих середньорічних температурах, але в основному зарезервована для розчинної кави та змішування.

Каву можна вирощувати лише в “поясі бобів”, між тропіками Рака та Козерога, і їй потрібна достатня кількість дощу та тепла, щоб процвітати. Коли це зміниться – як це відбувається в більшості районів вирощування кави – це може завдати шкоди врожаю.

Наслідки появи шкідників і хвороб, які часто посилюються зі зміною погоди, також викликають занепокоєння. Арабіка особливо вразлива до листової іржі — грибкового захворювання, яке затримує ріст рослини та врожайність. Воно знищило більшу частину врожаю Шрі-Ланки наприкінці XIX століття і сильно вдарило по Південній Америці на початку XXI століття.

“Це залишається основною перешкодою для виробництва кави”, — каже доктор Девіс, тоді як хвороба кавових ягід і хвороба кавового в’янення перешкоджають виробництву арабіки та робусти в Африці.

Щоб зберегти вашу ранкову каву, вчені прискорюють пошуки нових видів і сортів кави, таких, які можуть бути більш стійкими до посухи чи хвороб або які можна вирощувати при вищих температурах.

Одним із таких видів є Coffea stenophylla — рідкісна кава із Західної Африки.  У 2018 році Девіс був частиною команди, яка заново відкрила цю рослину в джунглях Сьєрра-Леоне – її не бачили в дикій природі з 1954 року.

Дослідження, опубліковане в 2021 році, показало, що її стійкість до високих температур і неймовірний смак дегустатори порівняли з найкращою арабікою – це може призвести до того, що вона стане кавою майбутнього.

Доктор Девіс також працює з колегами та фермерами в Уганді та Південному Судані над іншим видом, відомим як excelsa, вперше виявленим у Центральній Африці на рубежі XX століття. Він так і не вийшов на масовий ринок. За словами фермерів, які його використовують, ексцельса витримує вищі температури та сухіші умови, ніж робуста, і, на думку багатьох, має кращий смак.

У Бразилії фермери дуже стурбовані. На Fazenda Ambiental Fortaleza (FAF), 150-річній кавовій фермі на пагорбах за кілька годин від Сан-Паулу, Феліпе Кроче та його родина перетворили ферму на лабораторію просто неба, де Кроче експериментує з новими кліматичними методами.

На деревах живуть мавпи та тукани; вночі біля хутора чути вовків. Це більше схоже на природний заповідник, ніж на ферму, більше на джунглі, ніж на акуратні монокультури, які часто можна побачити в Бразилії, але FAF стоїть за найкращою кавою в країні.

Кроче каже, що у 2021 році Бразилія пережила один із найсильніших морозів за всю історію, що спричинило миттєвий дефіцит кави та зростання ціни на більш ніж 100 відсотків з року в рік.

У FAF каву вирощують у тіні, під банановими деревами або навіть у лісі.  Більшість бразильської кави вирощують безпосередньо на сонці, де вона збирається швидше, але вирощування в тіні допомагає знизити температуру, може стати притулком для тварин, допомагає поглинати більше вуглецю та є природним середовищем для кави. Бананові дерева також захищають її від морозів.

Проте зміна методів ведення сільського господарства може бути дорогою і ризикованою для фермерів, тоді як вирощування на нових землях загрожує вирубкою лісів. FAF співпрацює з більш ніж 300 сімейними фермами, щоб допомогти їм вирощувати та експортувати свій урожай, а каву відправляють по всьому світу, зокрема до Великобританії.

Стійкі до хвороб сорти арабіки та робусти, розроблені вченими-генетиками, мають вирішальне значення для боротьби з хворобами та зміною клімату. На FAF успішно введено нові сорти, в тому числі деякі власно розроблені. Pact також заохочує фермерів, з якими працює, вирощувати стійкі до клімату сорти.

Раніше ми писали, що кава може чинити як позитивну, так і негативну дію на організм. Про те, як залежить вплив кави на організм людини від способу її приготування, розповідають норвезькі учені, які понад 20 років вивчали вплив кави на організм та виявили найшкідливіші та найкорисніші для здоров'я способи її приготування.

Читайте також:

  • Нервозність, безсоння і нудота: які ризики для здоров'я приховує любов до кави
  • У світі рекордно здорожчає кава - Bloomberg
  • З чим не можна пити каву: про це потрібно знати тим, хто любить енергетичний напій

Джерело