Відбулося перше значне здорожчання комунальних послуг від початку повномасштабної війни. Очевидно, воно не буде останнім.

В Україні підняли тарифи на світло: на цьому комунальні “сюрпризи” не закінчаться

Підвищення тарифів на світло було найбільшою комунальною інтригою сезону. Цього боялися й чекали, рішення відтягували, як могли. І врешті Кабмін постановив – від 1 червня за один кіловат електроенергії будемо платити 2 гривні 64 копійки.

У сюжеті ТСН проаналізувала причини здорожчання та розвиток ситуації, поспілкувавшись із цього приводу з державними чиновниками та експертами.

Це найсуттєвіше здорожчання за останні десять років. Востаннє тариф змінювався 5 років тому. Після цього на нього не впливали ані пандемія, ані початок великої війни. Але зараз кіловат здорожчав на гривню.

Країна подвійних тарифів
Втім, і ця ціна далека від ринкової, стверджує член комітету з питань енергетики та ЖКГ Верховної Ради Анатолій Костюх, який нагадав, що підприємства купують електроенергію за ціною 3-6 гривень за кіловат.

“Домогосподарства до повномасштабного вторгнення, а це, на хвилиночку, 17 мільйонів домогосподарств, споживали електроенергію за тарифом 1,44 або 1,68. А на кого лягала тоді різниця?” – риторично запитує він.

В Україні один тариф на електроенергію діє для населення, інший – для підприємств. Тривалий час цю різницю компенсували дві державні компанії – “Енергоатом” та “Укргідроенерго”. Половину електрики вони продавали промисловості та бізнесу, половину населенню – в рази дешевше. Отриманих грошей більш-менш вистачало, і це дозволяло тримати пільговий тариф. Але не зараз.

У Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуги пропонували підняти ціну для населення у два етапи, щоб врешті-решт зрівняти з ринковою. В уряді вирішили інакше.

“Не йдеться про те, що ми відпускаємо тариф до ринку. Якщо ми не зробимо це цьогоріч, наступної зими ми будемо без світла”, – стверджує міністр енергетики Герман Галущенко.

Збитки від агресії
Нині всі енергокомпанії, які виробляють і транспортують електрику, несуть колосальні збитки через російську агресію. І йдеться тут не лише про руйнування.

Значна частина наших генерувальних потужностей перебувають в окупації. Одна з найбільших – Запорізька АЕС в Енергодарі. Під контролем окупантів – Каховська ГЕС, Вуглегірська ТЕС, значна частина сонячних і вітрових електростанцій на півдні країни. Ці об’єкти не виробляють електрику для України. Відповідно, її не можна продати та отримати кошти.

“Якби сьогодні ми повернули Запорізьку станцію, питання не виникало б узагалі. Ми би трусили максимально європейців на експорт”, – зауважив енергетичний міністр.

Через російський енергетичний терор одна з найбільших теплових електростанцій України, яка постачала світло трьом регіонам, працює лише на п’яту частину потужностей. Решта – побита окупантом і потребує ремонту.

Таких руйнувань не зазнавала ще жодна енергосистема у світі. Енергетичний терор росіян фактично вивів з ладу всю теплову генерацію, забрав половину теплоелектроцентралей, окупував 40 відсотків атомної генерації.

Щоб уникнути дефіциту електроенергії і хоч якось відремонтувати ці енергоблоки до зими – потрібні гроші.

Що далі?
“Тільки на цей рік необхідно 3,4 мільярда доларів США, щоб просто підготуватися до осінньо-зимового періоду, щоб у нас просто була необхідна інфраструктура та генерація, яка більш-менш стало може надавати електроенергію населенню”, – розповів заступник міністра енергетики Фарід Сафаров.

Все це змушує енергетиків шукати різні шляхи для утримання ситуації під контролем.

В останній день травня Нацкомісія з регулювання комунальних послуг відпустила ринкову ціну для бізнесу. Раніше вона теж мала стелю. Як поведеться ціна на ринку – прогнозувати складно.

Але не треба забувати, що 40% ціни холодної води – це вартість електрики. Якщо вона зросте для бізнесу – нових тарифів на воду населенню не уникнути.

Це зайвий раз свідчить, що гроші на відновлення потрібно шукати не лише за кордоном, а й усередині країни. Тобто від українського бізнесу та споживачів, які найбільше зацікавлені в тому, щоб взимку бути з теплом і світлом.

“Багато хто думає, що зима закінчилася, а я схильний думати, що зима наближається. Подобається нам чи ні, але цей крок є вимушеним і необхідним”, – зауважив політолог Валентин Гладких.

Джерело