Будь-яка перешкода торгівлі завдає шкоди всім учасникам вільного обміну, наголошує підприємець

Будь-яка перешкода торгівлі завдає шкоди всім учасникам вільного обміну. Проте більше страждає сторона, що "захищає" своїх підприємців від імпорту. Польські, угорські та словацькі чиновники ввели односторонню заборону на імпорт української аграрки. Наші почали погрожувати торговими бар'єрами у відповідь. Тепер з Польщі - нашого традиційного союзника — лунають заяви про можливе зниження загальної підтримки. Але торговельна війна України та Польщі – це помилка. У цьому переконаний співзасновник "Нової пошти" Володимир Поперешнюк, пише NV.

Поперешнюк зауважує: "Питання, а навіщо це все? Коли польські урядовці починають займатися протекціонізмом, то від цього в першу чергу страждає їхній народ. Адже що відбувається, коли вони обмежують імпорт агропродукції? Одиничні фермери виграють, але більшість поляків почнуть втрачати гроші, бо "захищений" від іноземної конкуренції бізнес завищить ціни. А ще цей бізнес стратить мотивацію розвиватися. Захист місцевих виробників від конкуренції завжди закінчується їхнім програшем, бо "тепла ванна" дестимулює розвиток продуктивності та зводить нанівець інновації".

Торговельна війна України та Польщі – це помилка – співзасновник

Для України ефект стане прямо протилежним, переконаний підприємець.

Він пояснює: "Так, для підприємців-експортерів це шкода – вирощували полякам зерно, кукурудзу або яблука, мали дохід, а тепер така халепа. Але підприємці вони тому і підприємці, що вміють викручуватись в складних ситуаціях, пристосовуються та щось вигадують. Заробили менше, зробили висновки, відкоригували бізнес-процеси і поїхали далі. У перспективі наші агропідприємці вийдуть з цієї битви сильнішими. А що споживачі? Вони теж виграють, бо ціни стануть нижчими, а купівельна спроможність зросте. На жаль, мало людей по обидва боки кордону розуміють як працює економіка. Через це політики обох країн керуються політичною доцільністю і тому втягуються в незрозумілу торговельну війну з негативними наслідками для всіх сторін".

Поперешнюк також говорить, які висновки та кроки маємо зробити ми.

"По-перше, нам не можна воювати на всі фронти одночасно. По-друге, від торговельних воєн, які розв’язують чиновники, найбільшої шкоди зазнають громадяни їхньої власної країни. Тож не потрібно вестися на провокації та відповідати симетричними заборонами. Ба більше, нам потрібно знімати бар'єри на імпорт, знижувати мита та зменшувати навантаження на бізнес всередині країни, щоб компенсувати втрати, які понесла українська сторона від протекціонізму. Це одночасно зніме напругу у відносинах замість нікому не потрібної ескалації. В жодному разі не можна повторювати хибні дії, через які страждатимуть українці. А зі шкодою для польських споживачів через дії їхніх політиків нехай розбираються вони самі", – пише підприємець.

І додає: "Будь-яка перешкода торгівлі завдає шкоди всім учасникам вільного обміну. Проте більше страждає сторона, що «захищає» своїх підприємців від імпорту. Підприємців не треба захищати, їм головне не заваджати".

Нагадаємо, 12 вересня 2023 року Україна офіційно попередила Польщу про намір судитися через зернове ембарго. 

Як повідомляв 5.UA, у вівторок, 12 вересня, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна не відмовиться від ембарго на імпорт українського зерна, навіть якщо воно буде зняте на рівні Євросоюзу.

Натомість європейське ембарго на імпорт українського зерна до п'яти країн ЄС закінчується 15 вересня.

У середині квітня 2023 року Польща, а за нею Угорщина, Словаччина та Болгарія під тиском місцевих виробників призупинили імпорт зерна та інших харчових продуктів з України. Країни погодилися скасувати односторонні обмеження лише після тривалих переговорів із Євросоюзом, в результаті яких Єврокомісія погодилася виділити 100 млн євро на компенсації фермерам країн-сусідів України. Після цього на рівні Євросоюзу було затверджене ембарго на імпорт кількох зернових та олійних культур з України п'ятьма країнами Східної Європи: Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Болгарією, Румунією.

Ці обмеження діють до середини вересня, і продовжувати їх Єврокомісія не планує.

Зеленський закликав Європу зняти зернове ембарго, тому що "будь-які обмеження проти українського експорту зараз неприпустимі".

Дивіться також відео:"КОРИДОРИ СОЛІДАРНОСТІ", щоб експортувати українське збіжжя: що це означає

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело