Про це йдеться в матеріалах до проєкту рішення, який має розглянути Рівнерада.
Дані про витратиЗгідно з даними Держстату, сукупні витрати у Рівненській області на культуру та відпочинок у середньому становлять 44,75 грн на місяць на одне , тобто 0,6% у структурі загальних витрат. Водночас на зв’язок йде в середньому 288,35 грн.
В проєкті стратегії дані порівняли з Волинню та Івано-Франківщиною, там місячні витрати на культуру та відпочинок складають 72,93 грн та 186,97 грн відповідно.

Вищі від загальнообласного показники витрат у Рівному, це пояснюють доступністю культурних товарів та послуг. У середньому одне домогосподарство витрачає 83,33 грн, це 1%. Наявність дітей у сім'ї стимулює витрати на ці потреби, йдеться в інформації.
У документі констатують, що рівень споживання культурних товарів та послуг у Рівненській області є "доволі низьким".
"З одного боку, це може свідчити про низький попит серед містян, які з тих чи інших причин (економічних, світоглядних, соціальних тощо) не можуть та/або не хочуть витрачати кошти на культурне дозвілля, а з іншого боку, й про те, що пропозиція для них також може бути обмеженою. Обмежена пропозиція може свідчити про недостатність культурних товарів та послуг (наприклад, постійно 21 діючих незалежних театрів у місті) з великою додано вартістю, так і про небажання, неможливість чи необізнаність містян щодо культури та креативних індустрій", — йдеться в документі.
Також там зазначили, що сфери мистецтва, спорту, розваг та відпочинку у Рівненській області є однією з найнижчих в Україні, проте є вищою, ніж, до прикладу, у сусідній Волинській області чи Чернівецькій, яка є туристично привабливим регіоном.
Водночас Рівненська область має один з найвищих показників рівня офіційної зайнятості у сфері мистецтва, спорту, розваг та відпочинку. За даними Державної служби статистики України, 6,7 тис. жителів працюють у цій сфері як штатні працівники, що складає близько 1,4% у загальній структурі зайнятості серед населення віком 15-70 років.
У стратегії також вказано, що назагал є розуміння того, що компетенції дієвців культури та креативних індустрій потребують покращення, зокрема, компетентності культурного менеджменту. Також вказали на недостатню увагу до необхідності налагодити зв’язки між представниками комунальної та незалежної культури, а також креативних бізнесів.
Про зарплатиЗгідно зі статистикою, рівень зарплат у штатних працівників сфери мистецтва, спорту, розваг та відпочинку у Рівненській області є одним із найнижчих в Україні й станом на 2023 рік становить менше шести тисяч гривень.
"Відтак, багато людей працює за малу оплату, що може призводити до низької продуктивності праці, проактивності та обмежених можливостях для професійного розвитку, як наслідок – домінування застарілих та брак інноваційних культурних продуктів та послуг", — вказано в стратегії.
У документі до 2030 року пропонують низку заходів для вирішення проблем. Їх, за сприятливої можливості, хочуть впроваджувати поступово. Йдеться, зокрема, про оновлення культурних локацій, сучасніші підходи до планування та активізацію участі в грантових проєктах, створення міської електронної системи запитів на заходи, "прокачку управлінців та власників просторів", популяризацію наявних та нових локацій тощо.
Стратегію має розглянути та затвердити Рівненська міська рада на сесії.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook
Джерело