Президент Володимир Зеленський заявив, що війна Росії проти України — це не просто спроба "старомодної диктатури звести рахунки, реальні чи уявні". За його словами, президент Росії Володимир Путін воює "проти всіх вільних".

Про це Володимир Зеленський сказав на спільній пресконференції з главою Пентагону Ллойдом Остіном у Національному університеті оборони США.

"Війна Росії проти України — це не просто спроба якоїсь старомодної диктатури звести рахунки, реальні чи уявні. Це не просто спроба Москви знову розколоти Європу. Путін атакує той великий зсув, який стався у 1989 році (йдеться про падіння берлінської стіни — ред.)," — сказав Зеленський.

Глава України зазначив, що президент РФ Путін насправді "воює проти всіх вільних".

Зеленський заявив, що Путін

"Він (Путін — ред.) намагається змусити демократичні країни втратити надію, просуваючи ідею, що диктатури з часткою ринкової економіки перемагають у цьому глобальному протистоянні. Йдеться не лише про конкурентні системи. У Росії все ще є засоби для масованої боротьби з демократією в усьому світі", — сказав Зеленський.

Він зауважив, що зараз влада Росії на чолі з Путіним переводить свою економіку на так звані "воєнні рейки".

"На жаль, у нього (Путіна — ред.) був на це час. Але напрямок цих воєнних колій зрозумілий. Я впевнений, що ви бачите, що Росія націлена не лише на земельні ресурси України, але й на наших людей. Її не задовольнить лише частина України чи навіть вся територія. Україна для Росії — це лише сходинка для того, щоб діяти, як стара імперія, яка померла у 1989 році", — сказав Зеленський.

Він додав, що нині світ спостерігає Україною — "яка доля чекає вільну націю — жити вільно чи бути поневоленою".

"Україна не здалася і не здасться. Ми знаємо, що робити. І ви можете розраховувати на Україну. І ми так само сподіваємося, що зможемо розраховувати на вас. Кожен з вас тут розуміє, що означає для солдата чекати боєприпасів, чекати тижнями, не знаючи, чи прийде підтримка взагалі. Кожен із вас із досвідом командування знає, що означає, коли замість того, щоб рухатися вперед, ви просто спостерігаєте, чекаєте на броню чи спорядження, поки ваш противник задоволений і готується до штурму. Будь-хто з вас, у кого є син чи дочка в зоні бойових дій, просто не міг би цього зрозуміти, якби їм сказали, що захист життя може почекати, тому що це може зачекати, тому що є трохи більше дискусій", — сказав глава України.

Він також підкреслив, що разом з партнерами Україна вже досягла більше, ніж будь-хто очікував, коли Росія розпочала цю війну.

"Україна воює проти ядерної держави та однієї з найбільших армій. Але, незважаючи ні на що, ми вже повернули собі 50% території, яку Росія захопила на початку цієї війни. Україна перемогла в Чорному морі. І тепер російський Чорноморський флот частково знищений або перебуває на віддаленій базі. Завдяки цьому ми відновили наш морський експорт, в тому числі експорт продовольства, врятувавши десятки країн Африки та Азії від голоду. Наступного року Україна розчистить ще більше судноплавних шляхів. І вже ні для кого не секрет, що відповідь на російське варварство може потрясти землю в самому серці Москви. Це доказ нашої справжньої сили", — сказав президент.

Зеленський також акцентував, що попри війну, Україна реформує свої державні інститути.

"Ми налагоджуємо систему, щоб розпочати переговори з ЄС про вступ, ми виконуємо свої обіцянки, ми стаємо сильнішими. Саме зараз, в умовах запеклих боїв, наші солдати утримують позиції на фронті та готуються до подальших дій. І ми не дозволили Росії здобути жодної перемоги цього року", — сказав Зеленський.

Зі свого боку глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що США "сповнені рішучості допомагати Україні боротися за захист своєї території і своїх громадян".

"Ми рішуче налаштовані стримувати Росію від будь-якої подальшої агресії, в тому числі проти наших союзників по НАТО. І ми сповнені рішучості показати світові, що Америка не здригнеться, захищаючи нашу свободу. Якщо ми не протистоїмо агресії Кремля сьогодні, якщо ми не стримуємо інших потенційних агресорів, ми лише запросимо (у світ — ред.) більше агресії, більше кровопролиття і більше хаосу", — сказав Остін.

Міністр оборони США додав, що Америка буде в більшій безпеці, якщо "вони протистоятимуть Володимиру Путіну в дедалі агресивнішій Росії".

"США будуть в більшій безпеці, якщо ми будемо відстоювати наші фундаментальні цінності, і Америка буде в більшій безпеці, якщо ми дамо зрозуміти потенційним агресорам по всьому світу, що вони не мають права вирішувати, які саме країни є об'єктами агресії. Вони не можуть вирішувати, яким країнам жити, а яким вмирати", — наголосив очільник Пентагону.

10 грудня президент Сполучених Штатів Джо Байден запросив главу України Володимира Зеленського на зустріч у вівторок, 12 грудня. Видання The Washington Post пише, що у вівторок, 12 грудня, Зеленський також зустрінеться з деякими лідерами Конгресу. Зазначається, що, за словами помічника керівництва Сенату, лідер більшості Чарльз Шумер і лідер меншості Мітч Макконнелл запросили президента України виступити перед сенаторами у вівторок вранці. Спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон також зустрінеться із Зеленським.

9 грудня президент України Володимир Зеленський вирушив до Аргентини, щоб взяти участь в інавгурації нового президента Аргентини Хав’єра Мілея, що стало його першою поїздкою до Латинської Америки.

Дорогою до Аргентини Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Республіки Кабо-Верде Жозе Уліссешу Коррея-і-Сілвою.

В Аргентині, 10 грудня, Володимир Зеленський зустрівся із президентами Уругваю, Еквадору та Парагваю. Сторони обговорили українську "формулу миру".

Також 10 грудня Зеленський взяв участь в інавгурації новообраного президента Аргентини Хав'єра Мілея в Буенос-Айресі.

Що відомо про допомогу від США для України

18 жовтня стало відомо, що Байден планує передати Конгресу пакет військової допомоги Ізраїлю та Україні, а також допомогу країнам Індо-Тихоокеанського регіону, включаючи Тайвань на 106 мільярдів доларів.

Комплексний пакет має на меті залучити широку двопартійну підтримку Ізраїлю після нападу ХАМАСу 7 жовтня, а також полегшити передачу військової допомоги Україні.

Однак новообраний спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що нову військову допомогу для України та Ізраїлю потрібно розглядати окремо, а не одним пакетом як пропонувалось раніше.

2 листопада спікер Палати представників Джонсон заявив, що США об'єднають допомогу Україні та захист кордону з Мексикою.

Пізніше Палата представників США схвалила допомогу Ізраїлю на 14,3 млрд доларів без згадки про Україну. Однак, як стало відомо раніше, президент США Джо Байден накладе вето на бюджетний законопроєкт стосовно допомоги Ізраїлю, в якому не буде коштів для України.

7 листопада демократи у Сенаті Сполучених Штатів заблокували законопроєкт республіканців про допомогу Ізраїлю окремо від України, за який проголосувала Палата представників.

Сенат США 15 листопада (16 листопада за Києвом) ухвалив закон про тимчасове фінансування та надіслав законопроєкт президенту Джо Байдену на підпис. Законопроєкт прийняли 87 голосами "за" та 11 "проти". Байден підписав законопроєкт про фінансування роботи уряду.

6 грудня законопроєкт про надання допомоги не пройшов процедурного голосування в Сенаті США. Допомога передбачала виділення додаткових бюджетних асигнувань у розмірі 61 мільярда доларів для України.

Джерело