Деякі експерти вважають, що це не робота кремля, а блискавична операція німецьких спецслужб, аби не давати Україні ракети

Шпигунський скандал. Офіцерів Бундесверу прослуховували. Аудіозапис оприлюднила в соцмережах російська пропагандистка Маргарита Симоньян. Під час розмови офіцери обговорюють удар по Керченському мосту німецькими ракетами "Таурус" із залученням до цього німецьких фахівців. Офіційно Берлін не підтверджує автентичність запису, але ЗМІ з посиланням на власні джерела стверджують, що така розмова була. Якими будуть наслідки – журналістка "5 каналу" Марта Шикула розбиралася.  

Шпигунський скандал у Німеччині: російські пропагандисти опублікували аудіо, де офіцери Бундесверу обговорювали удари по Кримському мосту – сюжет (Відео)

40 хвилин надцікавої та надсекретної розмови між офіцерами Бундесверу з’явилися не в німецькому інформаційному просторі, а в соцмережах кремлівської пропагандистки Маргарити Симоньян. На аудіозаписі військові часто згадують такі лякливі для москви слова, як далекобійній "Таурус" та Кримський міст. А самі представники вищого військового керівництва Німеччини обговорюють імовірне передання ракет і як ними можна вдарити по Кримському мосту. На розмові нібито присутній і генеральний інспектор ВПС Німеччини Інго Герхарц.

"Міст на сході складно дістати, це доволі дрібна ціль, але Taurus це може зробити. Якою буде атака Taurus на міст? Щодо знищення мосту. Ми інтенсивно вивчали це питання, і, на жаль, дійшли висновку, що міст через свої розміри більше скидається на злітну смугу. Тому для нього може знадобитися не 10, і навіть не 20 ракет. Ми ж усі знаємо, що вони хочуть знищити міст і що це зрештою приводить нас до питання його охорони. Не лише тому, що він має важливе військове-стратегічне, а й політичне значення", – йдеться в прослуховуванні.

Злив розмови наробив ще того галасу в Німеччині. Скандал зворохобив усіх. Оприлюднені переговори нині перевіряють у Федеральному відомстві військової контррозвідки. Офіційно Берлін не підтверджує, що аудіозапис автентичний, але і не спростовує. Утім низка ЗМІ, посилаючись на власні джерела серед політиків ФРН, переконують – розмова про далекобійні "Тауруси" – була. І про атаку ними по Керченському мосту теж.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус прокоментував інцидент із прослуховуванням росіянами офіцерів Бундесверу. Міністр вважає – це частина інформаційної війни рф.

"Це частина інформаційної війни, яку веде путін. У цьому немає сумнівів. Це гібридна атака, умисна дезінформація. Йдеться про розкол, підрив нашої єдності. І реагувати потрібно виважено і не менш рішуче", – зазначив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Історія з прослуховуванням офіцерів Бундесверу для росіян виявилася пропагандистською перемогою, кажуть аналітики. Нині витік інформації має стати тривожним сигналом не тільки для Німеччини, а й для інших країн Заходу, бо агентурних зв'язків у кремля чимало, і вони скрізь.

"Захід недооцінює гібридність проведення росією війни. Це речі, про які ми говоримо на повну, і попереджаємо, якшо вони не включаться, то вони будуть такими ж жертвами, як Україна. Спочатку йде інформаційна прокачка, кібератаки, поодинокі напади російських агентів на громадян, розхитування ситуації політичної. А потім росія використовує всі ці фактори, щоб вдарити ще сильніше. Мова йде про те, що не тільки військовими методами можна протистояти росії і треба. Це мають бути посилені інтелектуальні і безпекові речі", – вважає голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак.

Тож Заходу варто подбати про інформаційний захист. Бо перед виборами росія буде намагатися дестабілізувати ситуацію у країнах Європейського Союзу, особливо в тих, які допомагають Україні.

"Це показує те, що росія має ефективні спецслужби, які здатні вести прослушки, і здатна видобувати таємну інформацію, і ми маємо розуміти, що, швидше за все, це не вершина айсберга, і очевидно, таких записів – успішних, росія має набагато більше, але поки вони не оприлюднені. І це показує недосконалість західних спецслужб, зокрема німецької", – вважає політолог, професор "Львівської політехніки" Микола Бучин.

Експерти припускають, наслідки зливу розмови німецьких військових неабияк вплинуть на постачання далекобійних ракет Києву. Ба більше, передання "Таурусів" нині взагалі – малоймовірне.

"Знижує наші шанси на отримання "Таурусів", тому що і так є певні застереження з боку політичної еліти, а тепер ще й такий удар по їхньому іміджу, тепер є внутрішні певні перипетії, які їх відволікатимуть від допомоги Україні, і ці можливості, зокрема, для передачі ракет Україні, вони істотно понизиться", – зазначає політолог, професор "Львівської політехніки" Микола Бучин.

Деякі експерти вважають, це не робота кремля, а блискавична операція німецьких спецслужб. Усе для того, аби не давати Україні "Тауруси". Канцлер Німеччини це питання блокує давно. І навіть після того, як німецький парламент закликав передати далекобійні ракети Україні.

"Можливість удару по Кримському мосту з використанням "Таурусів"  – це сигнал росії, що такі сигнали розглядаються, що вірогідний, більше того, із залученням німецьких фахівців. І друге так, це винятково прагматична робота німецьких спецслужб. Був витік. Зараз Шольц вийде і скаже: як я тепер зможу вам передати "Тауруси", якщо відбувся витік", – каже співголова громадської ініціативи "Права справа", військовий експерт Дмитро Снєгирьов.

На прослуховування відреагували і на росіі. Зокрема, пропагандист Кисєльов погрожує знищити гіперзвуковою ракетою "Циркон" чотири мости в Німеччині.

Після витоку розмови посла Німеччини в росіі викликали в МЗС ерефіі. Але Александр Ламбсдорфф запевнив, зустріч була запланована ще задовго до скандальної публікації.

Канцлер Олаф Шольц назвав ситуацію "серйозною" і пообіцяв ретельне та швидке розслідування. А ще заявив – не надішле Києву далекобійні ракети, якщо для їхнього обслуговування будуть потрібні німецькі солдати. Тим часом витік інформації добряче зашкодив репутації Німеччини, кажуть аналітики. І це може підірвати довіру інших країн НАТО до ФРН.

Марта Шикула, "5 канал"

Нагадаємо, Україна звернулася до Німеччини ще у травні 2023 року щодо надання цих ракет. Попри те, що нещодавно Бундестаг підтримав передання Україні далекобійного озброєння – канцлер Німеччини досі виступає проти.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело